Ukupno: 1519992
Održana vježba evakuacije i spašavanja
Autor: Snježana Mihočka, 21. 5. 2018.

U petak, 18. 5. u našoj školi održana je vježba evakuacije i spašavanja u kojoj su sudjelovali učenici i djelatnici škole, pripadnici PU Koprivničko-križevačke, Područni ured za zaštitu i spašavanje Koprivnica, Županijski centar 112 Koprivnica, Javna vatrogasna postrojba Grada Koprivnice, Vatrogasna zajednica Grada Koprivnice, Vatrogasna zajednica Koprivničko-križevačke županije, Zavod za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije, Hrvatska gorska služba spašavanja – Stanica Koprivnica, Crveni križ. Događaju su prisustvovali zamjenica gradonačelnika Grada Koprivnice, gđa Melita Samoborec te pročelnik Dario Jembrek.

Vježba je organizirana sukladno Planu evakuacije OŠ „Đuro Ester“ s početkom u 10 sati simuliranim požarom u kotlovnici škole. Nakon poduzimanja radnji vezanih za uzbunjivanje i dojavljivanje o iznenadnom događaju Županijskom centru 112, učenici i djelatnici su evakuirani na dječje igralište pored škole. Domar je spašen s krovišta školske zgrade dok su dva učenika i dva učitelja spašena iskakanjem s prozora knjižnice na zračni jastuk.

Nakon spašavanja učenika u ulozi lakše i teže ozlijeđenih osoba iz prostora škole, simulirano je pružanje prve pomoći ozlijeđenim osobama te gašenje požara u kotlovnici i na krovištu zgrade. Vježba je završila u 10:40 sati.

Ciljevi vježbe bili su provjera postupaka provođenja evakuacije učenika i zaposlenika u našoj školi, provjera rada rukovodnih službi, provjera sustava uzbunjivanja i obavješćivanja te telefonskih linija s kojih se mogu pozvati žurne službe, kontrola usklađenosti rada nastavnika, učenika, policijskih vatrogasnih, medicinskih službenika i službe spašavanja.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničarka