Ukupno: 1519992
TERENSKA NASTAVA U LEGRAD
Autor: Snježana Mihočka, 22. 5. 2018.

Učenici trećih razreda matične škole bili su ove školske godine uključeni u projekt EMICA - Razvoj emocionalnih vještina putem igrica. Emocionalne vještine važne su za pozitivan razvoj djece, pridonose emocionalnoj prilagodbi i mentalnom zdravlju učenika. Učenici su marljivo i zainteresirano učili i vježbali emocionalne vještine kroz igranje uloga, razgovor, raspravu, crtanje i pisanje.

Stečeno znanje i vještine imali su prilike predstaviti drugim učenicima 14. svibnja 2018 godine. Tog dana tridesetero učenika iz trećih razreda zajedno sa stručnim suradnicama posjetili su učenike Osnovne škole Legrad i u ulozi vršnjaka edukatora podijelili svoja iskustva sudjelovanja u radionicama. Susret je protekao veselo i na zanimljiv način. Po dolasku u OŠ Legrad dočekali su nas ravnatelj Dragutin Marcinjaš i pedagoginja  Marina Kovaček. Zajedno smo se smjestili u učionicu gdje su nam dvoje učenika trećih razreda predstavili školu i osobitosti Legrada. Zatim smo se podijelili u tri skupine. Deset učenika 3.c razreda naše škole proveli su sljedeći sat sa učenicima 4. razreda OŠ Legrad, deset učenika 3.a razreda sa učenicima drugog razreda, a 10 učenika 3.b razreda sa učenicima 3. razreda. Naši učenici su pripremili prezentaciju o Školi i našem gradu Koprivnici, a zatim su im dopjevali veselu himnu naše škole. Uslijedila je igra upoznavanja koju su u svakom razredu vodile stručne suradnice, a zatim su naši učenici predstavljali svoj projekt. Bili su vrlo ponosni jer su mogli biti u ulozi učitelja, pričajući o tome što su emocije, koje emocije postoje, kako ih iskazujemo, zašto su nam važne, kako se nositi s ljutnjom. Taj način učenja su učenici iz Legrada lijepo prihvatili, rado su odgovarali na pitanja, promišljali o sebi i svojim emocijama i učili od svojih vršnjaka. Nakon predstavljanja projekta, u pratnji ravnatelja OŠ Legrad, naši učenici su posjetili njihovu staru školu u kojoj su otvorili Školski muzej starih školskih predmeta. Učenici su oduševljeno razgledavali stare knjige, imenike, školsku klupu, torbu, pločice za pisanje i razna druga nastavna sredstva i pomagala. Posjetili su i Legradsku hižu gdje su uživali u prostoru gdje se čuvaju starine, od starog namještaja i ručnih radova do raznih alata i predmeta koji su se nekada koristili, a danas su gotovo zaboravljeni. Zainteresirano su postavljali pitanja i otkrivali kako se nekad živjelo. Puni lijepih dojmova i obogaćeni novim iskustvima i prijateljstvima vratili smo se kući. Zahvaljujemo domaćinima - učenicima, učiteljicama, pedagoginji i ravnatelju OŠ Legrad na otvorenosti, druženju i gostoprimstvu.

Socijalna pedagoginja,

Dijana Lukačić, prof.