« Prosinac 2018 »

EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Snježana Mihočka, 3. 10. 2018.

Obilježavanje europskog dana jezika održano je 26. rujna u znaku radionica hrvatskog znakovnog  jezika , portugalskog i talijanskog jezika .

Hrvatski znakovni jezik

Radionicu hrvatskog znakovnog jezika održala je Marija Križić - nastavnica hrvatskog znakovnog  jezika zajedno sa dvije učenice Josipom Kodrić i Gabrijelom Flajs .

Učenicima je pokazan način korištenja dvoručne abecede, učenici su naučili i usvojili na koji način se predstavlja, pojmove vezane uz obitelj, školu, nastavne predmete, brojeve, upitne riječi, hranu , piće , neke glagole i  pridjeve. Učenicima je to bilo posve novo iskustvo , te su se uživjeli u radionicu .

Radionica talijanskog jezika

Talijanski jezik je predstavila Marija Mesarić – kustos u Muzeju i dimplomirani talijanist.

Učenicima je predstavljena Italija u kratkim crticama, od geografskog položaja i smještaja, povijesti , kulture, hrane , pića do najznačajnijih znamenitosti same Italije .

Učenici su usvojili brojeve do 20, naučili su se predstaviti , naručiti hranu i piće u restoranima.

Radionica portugalskog jezika

Nastavnica naše škole Andreja Kerovec Letica je u sklopu Erasmus + , Going the exta mile predstavila radionicu portugalskog jezika. Upoznala je učenike sa geografskim položajem i smještajem , osnovnim pozdravima , brojevima do 10,  znamenitostima Portugala, jezikom, te fadom .

Fado (portugalski: „sudbina”) je glazbeni žanr od 1820-ih u Portugalu, ali vjerojatno ima ranije početke. Karakteriziraju ga tužne melodije i tekstovi, često o moru i životu siromašnih. Naziv za glazbu je saudade (nostalgija, čežnja za domom). Neki entuzijasti tvrde da je fado mješavina ritmova afričkih robova iz Brazila s tradicionalnom glazbom ruralnog Portugala, uz arapske utjecaje. Uobličio se kao kao kozmopolitski oblik urbanog pjevanja i plesa zahvaljujući uzastopnim valovima doseljenika u gradove tijekom ranog 19. stoljeća.

Za sam kraj predstavljeni su plesovi diljem svijeta , te su se učenici i sami okušali u pojedinim plesovima.

Sonja Schuster

Priloženi dokumenti: