« Prosinac 2018 »

Haiku poezija
Autor: Snježana Mihočka, 3. 10. 2018.

U ponedjeljak, 1. listopada 2018. u prostorijama Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u  Zagrebu, održana je svečanost predaje nagrada i certifikata, učenicima koji su osvojili nagrade na svjetskom JAL-ovom dječjem haiku natjecanju. Među 20 najboljih radova iz Hrvatske na temu živi svijet, su i haiku pjesme Eme Pintar i Nike Galinec (4.a).

Svečanost je održana pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Japana i veleposlanika Japana u Hrvatskoj  Nj.E. Keijia Takiguchija.  Na svečanosti su prisustvovali gosti iz Japana gospođa Akemi Hamazaki, JAL-ova dugogodišnja koordinatorica natječaja i JAL-ov predstavnik gospodin Junji Tanaka, a sve je organizirala predsjednica Društva hrvatskih haiku pjesnika gospođa Višnja McMaster.

Prije same svečanosti bili smo u obilasku prostorija HAZU-a. Zanimljivo je bilo vidjeti originalnu Bašćansku ploču - jedan od najdragocjenijih hrvatskih spomenika: najdulji i podatcima najbogatiji među najstarijim hrvatskim glagoljskim natpisima, nastao oko 1100. godine  te obići prostorije u kojima je radio i boravio Josip Juraj Strossmayer – utemeljitelj Akademije.

Prilikom primitka nagrade učenice Ema Pintar i Nika Galinec izgovorile su svoj haiku, polako i jasno, dva puta, a zatim su ga čule i na japanskom što je bio poseban doživljaj. Ovo jedinstveno iskustvo poticaj je za dalji rad.

Čestitke učenicama na uspjehu!

Sve radove možete vidjeti na poveznici

Maja Sinjeri, dipl. učiteljica