« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021167
OSMAŠI NA SPOMEN PODRUČJU TROKUT, NOVLJANSKO BOJIŠTE
Autor: Mirna Kovačić, 5. 11. 2018.

29. listopada 2018. na poziv Hrvatskog časničkog zbora, 32  učenika 8. razreda u pratnji nastavnice Jasminke Fanuko-Polančec sudjelovalo je na komemoraciji na Spomen području Trokut.

Trokut se nalazi  na Novljanskom bojištu u zapadnoj Slavoniji. Na tom su bojištu poginula 23 branitelja iz Koprivničko-križevačke županije.

Zašto se to obilježavanje održava baš 29. listopada? Naime, 29. listopada 1991. godine počela je vojno-redarstvena akcija "Orkan 91" u kojoj je bio oslobođen dio zapadne Slavonije koji je tada bio u rukama agresora. Akcija je bila vrlo uspješna jer je njome spriječen naum srbijanske vojske o odsijecanju Slavonije od Hrvatske.

Komemoracija se na tom mjestu održava svake godine baš na taj datum. Naziv Trokut mjesto je dobilo jer se tamo preklapaju tri županije.

Na putu do Novske prolazili smo kroz veće gradove kao što su Križevci, Bjelovar, Daruvar i Pakrac. U autobusu nam je o događajima u Koprivnici i na zapadnoslavonskom ratištu govorio pukovnik Milan Jurić, sudionik Domovinskog rata.

Na Trokutu smo prisustvovali svetoj misi za poginule branitelje, poslije koje su učenici mogli slušati govore i obraćanja predstavnika gradova i županija te ministra branitelja. Na komemoraciji su sudjelovali brojni preživjeli branitelji, članovi obitelji poginulih i dakako učenici nekoliko osnovnih škola među kojima je bila i naša. Počast se odavala polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomenika na kojima su ispisana imena poginulih branitelja na tom području.

I mi smo zapalili svijeće.

Na samom Spomen području imali smo priliku družiti se, razgovarati i fotografirati sa Tomom Medvedom, ministrom hrvatskih branitelja, inače pripadnikom legendarnih Tigrova koji je i sam sudjelovao u ratnim zbivanjima na Novljanskom bojištu kao i Josip Lucić, general zbora, bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Posjetili smo i grad Novsku, a pri povratku stali na mjestima pogibije dvojice koprivničkih branitelja, Darka Ozmeca i Milorada Lebana koji su među prvima dali život za Domovinu. Na tim mjestima mogli smo čuti o njihovoj borbi i smrti.

Odlaskom na Trokut , učenicima je dana prilika da čuju više o događajima iz Domovinskog rata i na taj način čuvaju sjećanje da se žrtva naših heroja nikada ne zaboravi.

Lucija Benotić,8.a