Ukupno: 2025268
Projekt „Znanje kao dar“ „Darovita djeca i razvoj kreativnosti“
Autor: Snježana Mihočka, 18. 12. 2018.

U OŠ „Đuro Ester“ 13. prosinca je održano predavanje i radionica za učitelje razredne nastave i učitelje članove timova za rad s darovitim učenicima iz sve tri gradske osnovne škole koje sudjeluju u projektu „Znanje kao dar“.  Održali su ih psiholozi Ksenija R. Benaković, Tomislav Godlin i Bojan Branisavljević koji niz godina rade s darovitom djecom u zagrebačkoj udruzi „Vjetar u leđa“.

Zanimljivo predavanje bilo je usmjereno na prepoznavanje i razumijevanje različitih profila darovite djece, osobito one koja postižu rezultate ispod svojih mogućnosti ili su s dvostrukim posebnim potrebama te uz darovitost imaju i problem održavanja pažnje ili hiperaktivnost ili neku drugu specifičnu teškoću (npr. čitanja, pisanja, ponašanja…). Razmatrane su potrebe darovite djece i načini na koje ih se u školi, u realnim okolnostima, može zadovoljiti.

U radionici pod nazivom „Poticanje kreativnosti u školskom okruženju“ razmatrana je kreativnost kao osobina koja se može razvijati te karakteristike kreativnih osoba.  Sudionici su radili na tehnikama poticanja kreativnosti, sami su isprobali vježbe koje potiču na stvaranje vlastitih kreativnih i originalnih ideja i dobili primjere za njihovu primjenu u nastavi.

Renata Glavica