« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021100
4. FESTIVAL MATEMATIKE U POŽEGI
Autor: Snježana Mihočka, 12. 4. 2019.

Dvanaestero učenika naše škole je 5.4.2019. sudjelovalo na 4. festivalu matematike u Požegi – Vallis aurea mathematicorum u organizaciji Katoličke škole u Požegi. Ovaj festival matematike sastojao se od pojedinačnog i ekipnog natjecanja.

Učenici naše škole sudjelovali su u ekipnom dijelu natjecanja u kojem su osim matematičkih sposobnosti potrebne i vještine organizacije rada u skupini, dobre suradnje, međusobnog pomaganja i uvažavanja mišljenja svih članova ekipe. Kategorije u kojima su učenici sudjelovali su VIŠEKRATNIK (jedna ekipa koju su činila dva učenika 5. i dva učenika 6. razreda) i TANGENTA (dvije ekipe – svaku od njih činila su dva učenika 7. i dva učenika 8. razreda).

Vrijeme od dolaska u Požegu do ekipnog natjecanja proveli smo na interaktivnim radionicama u učionici zabavne matematike. Radionice su učenici mogli birati prema vlastitim interesima (Di se skrila Slavonija?, Matematički foto kutak, Kahoot kvizovi, Izložba matematičkih radova učenika). Nakon radionica prošetali smo starom jezgrom grada Požege.

Ekipno natjecanje trajalo je  90 minuta. Zadaci koje su učenici rješavali bili su sastavljeni tako da je polovina gradiva iz višeg razreda, dok je druga polovina zadataka iz nižeg ili prethodnih razreda. U svakom zadatku bilo je ponuđeno 5 odgovora od kojih je samo 1 točan. Ekipe su nakon rješavanja popunjavale listić za odgovore (gdje zacrnjuju pravokutnik sa slovom za koje smatraju da predstavlja točan odgovor).

Nakon natjecanja, učenici su imali organiziran ručak u školskoj kuhinji te projekciju igranog filma „Čudo“ u dvorani sv. Terezije Avilske. Slijedila je objava rezultata, proglašenje pobjednika, zatvaranje festivala i najava 5. festivala matematike u Požegi.

Vallis aurea Mathematicorum

Rajna Franjo