« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021119
Nika Stančin, Ema Pintarić i Nera Teufel iz OŠ „Đuro Ester“ osvojile drugu nagradu na državnom natjecanju „Čitanjem do zvijezda“
Autor: Snježana Mihočka, 9. 5. 2019.

Na nacionalnoj razini natjecanja u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“, koje je održano 3. svibnja 2019. u Čakovcu, u konkurenciji 108 učenika iz 36 hrvatskih škola učenice OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica Nika Stančin i Ema Pinatrić iz 8. a razreda te Nera Teufel iz 7. a razreda ekipno su osvojile 2. mjesto u kategoriji kviza znanja. Učenice je za kviz pripremala mentorica knjižničarka Nikolina Sabolić.

Projekt „Čitanjem do zvijezda“ sastavni je dio aktivnosti Hrvatske mreže školskih knjižničara, a provodi se od 2009. godine. Ove godine obilježena je 10. godišnjica projekta, čije je provođenje odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Natjecanje je održano pod pokroviteljstvom Grada Čakovca i Međimurske županije. Prisutne natjecatelje, mentore i goste pozdravio je Dražen Ružić, inicijatora projekta naglasivši da je knjiga putokaz života, a ono što smo započeli čitanjem, moramo dovršiti djelima. Mladima je poručio da čitaju kako bi razvili snove i prepoznali vrijednosti života. Nakon svečanog kulturnog programa koji su priredili učenici OŠ Sv. Martin na Muri, natjecanje je otvorila zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, koja je svakom učeniku poželjela da dosegne svoju zvijezdu.

Kviz znanja ove se godine održao na temelju književnog djela Blizanke Ericka Kästnera te suvremenih romana za mlade Vezanje tenisica s jednom nepoznanicom Julijane Matanović i Ljeto na jezeru Čiču Jasminke Tihi-Stepanić, koji je nagrađen prestižnom nagradom „Grigor Vitez“ za najuspješnije književno djelo za mlade za 2018. godinu. U središtu romana je poruka o odgovrnosti društva za odgoj djeteta uz snažan imperativ da o djeci trebaju voditi brigu odrasli, od kućne brige do brige zajednice i cijelog društva. Autorica se u svojim romanima za mlade služi motivima iz iskustva rada s djecom u svojoj osnovnoj školi, gdje radio kao učiteljica hrvatskog jezika. Roman Julijane Matanović problematizira tzv. „nasilje 5:00“ u našim školama i obiteljima gdje prvenstveno roditelji očekuju od svog djeteta da bude uspješno u svemu. Autorica se u naraciji poigrala točkama gledišta na događaj te obogatila pripovijedanje štokavskim narječjem kojim govori jedan od likova.

Posebni događaj natjecanja bilo je druženje i književni susret s autoricama odabranih romana Julijanom Matanović i Jasminkom Tihi-Stepanić. Učenici su autoricama postavljali pitanja te iz prve ruke saznali mnoge zanimljivosti o njihovom stvaralaštvu za mlade, svjetonazorima i životu, ali i o tome kako su pisanje ovih knjiga i stvaranje likova djelovali na njihov život. Autorice su se složile da pisac u svim likovima „razmrvi“ neke svoje autobiografije, istaknule da književni tekst ima onoliko verzija koliko ima čitatelja te kad pročitaš dobru knjigu, više nisi isti čovjek.

U kvizu znanja na ndržavnom natjecanju svoju su školu predstavljali i učenici OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac David Kuzmić, Antonija Petrović i Nika Švaco pod mentorstvom učiteljice hrvatskoga jezika Antonele Carek i knjižničarke Nataše Švaco te zauzeli visoko 4. mjesto.

Uz kviz znanja dio projekta je i izrada i predstavljanje kreativnog uratka – plakata na zadanu temu. Ovogodišnja tema bila je Ljeto priča priče, s osvrtom na pročitane knjige. U konkurenciji 32 kreativna uratka učenica Maris Popović iz OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac osvojila je 1. nagradu. Mentori za izradu plakata bili su učitelj likovne kulture Zoran Vidaković i knjižničarka Nataša Švaco. Iz naše županije plakatom se predstavila i učenica Ema Varga iz OŠ „Fran Koncelak“ Drnje pod mentorstvom učitelja likovne kulture Marija Dimića i knjižničarke Stjepane Kadić te zauzela pohvalno 7. mjesto.

Zapaženim plasmanom i postignutim rezultatima osnovci iz naše županije nastavili su dobru tradiciju svrstavši se među najuspješnije na natjecanju „Čitanjem do zvijezda“, koje uključivanjem škola iz susjednih država poprima i međunacionalni karakter.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibliotekar

OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica