Ukupno: 2027681
Osmaši posjetili koprivničke srednje škole
Autor: Snježana Mihočka, 20. 5. 2019.

U okviru profesionalnog usmjeravanja učenici 8-ih razreda su tijekom travnja i svibnja u pratnji razrednika i knjižničarke posjetili koprivničke srednje škole - Gimnaziju „Fran Galović“, Srednju školu Koprivnica i Obrtničku školu Koprivnica, dok se Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci predstavila učenicima prilikom gostovanja u našoj školi.

U utorak 30. travnja osmaši su u pratnji knjižničarke Nikoline Sabolić i učiteljice Petre Štefanec posjetili koprivničku Gimnaziju „Fran Galović“ povodom njihovog Dana škole. Razgledali su prostor škole te prisustvovali zanimljivim radionicama koje su održali gimnazijalci u obliku otvorenih učionica. Sudjelovali su na radionici s temom japanske kulture, kapilarnost, radionici izrade prirodnih kozmetičkih preparata, filmskoj radionici, izlaganju na temu kako se oduprijeti propagandi, filozofskom cafe-u i escape room-u. Razgledali su izložbe učeničkih likovnih i dizajnerskih radova te informativne punktove o projektima koje provodi škola. Posjetom gimnaziji na dan otvorenih učionica osmaši su dobili uvid u načine na koje se obrazuju polaznici naše koprivničke gimnazije, njihova postignuća, stvaralaštvo i aktivnosti koje provode u svojoj školi.

U posjet Obrtničkoj školi učenike su vodile razrednice Sanja Kapusta i Marija Sinjeri. Upoznali su se s mogućnostima upisa u trogodišnja i četverogodišnja zanimanja, specifičnostima pojedinog smjera, omjerom teorijske i praktične nastave te postignućima istaknutih učenika. Obišli su praktikume za izvođenje praktične nastave različitih usmjerenja – pekara, konobara, slastičara, kuhara, tokara, stolara, soboslikara, tehničara za računalstvo i elektrotehničara te praktikume za sklapanje elektroničkih sklopova.

U petak 10. svinja zainteresirani učenici posjetili su Srednju školu Koprivnica u pratnji knjižničarke, razrednice marije Sinjeri i učiteljice Petre Štefanec te razgledali otvorene učionice, laboratorije, kabinete i praktikume za izvođenje nastave u kojima su se predstavila različita strukovna usmjerenja koja upisuje Srednja škola unutar četiri obrazovna sektora – ekonomija, trgovina, poslovna administracija; turizam i ugostiteljstvo; poljoprivreda, prehrana i veterina; zdravstvo i socijalna skrb.

Povodom Dana Europe održan je i program „Mladi za mlade“ u organizaciji Knjižnicei čitaonice „Fran Galović“ kojem su prisustvovali svi koprivnički osmaši te od svojih starijih kolega saznali kako se i što se radi u pojedinoj koprivničkoj srednjoj školi.

U našoj školi ugostili smo i profesore iz križevačke Srednje škole „Ivan Seljanec“ koji su učenicima predstavili strukovna i graditeljska usmjerenja ove škole u susjednom gradu. Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci jedina je škola s područja Koprivničko-križevačke županije koja obrazuje učenike po eksperimentalnom programu „Škola za život“.

Vjerujemo da će ovi posjeti biti poticaj našim učenicima da nastave obrazovanje u nekoj od srednjih škola na području naše županije.

Knjižničarka Nikolina Sabolić