Ukupno: 2026520
Posjet učenika iz Ptuja našoj školi
Autor: Snježana Mihočka, 17. 6. 2019.

Utorak, 11. lipnja bio je za učenike 4.c i 4.a razreda koji su ove godine sudjelovali u projektu „Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja“ poseban dan. U posjet su im došli vršnjaci iz 5. a razreda prijateljske škole Olge Meglič iz Ptuja. Dopratile su ih njihova učiteljica Simona Jakomini i knjižničarka Alenka Kandrič.

Dan je protekao u veselom zajedničkom druženju koje je započelo u školskoj knjižnici i učionici. Učenici iz Ptuja prikazali su našim četvrtašima rezultate rada na zajedničkom projektu. Slovenski učenici su u sklopu projekta čitali knjigu Mali dnevnik velike ljubavi hrvatskog autora Ratka Bjelčića, dok su naši učenici čitali knjigu Čudesna buha Megi i bernardinac Karli slovenske autorice Dese Muck. Tijekom prezentacije upoznali su nas sa sadržajem romana Mali dnevnik velike ljubavi te kratkom biografijom njegovog autora. Svoju prezentaciju posvetili su širenju ljubavi, recitirali pjesmu te spretno izveli melodiju bubnjanjem na plastičnim kantama. Nakon prezentacije igrale su se društvene igre koje su učenici z Ptuja samostalno izradili za ovaj zajednički susret.

Druženje učenika iz susjednih zemalja nastavljeno je šetnjom do centra grada. U obilazak Koprivnice vodili su nas Mali turistički vodiči naše škole koje je pripremila učiteljica povijesti Jasminka Fanuko Polančec. Mali turistički vodiči upoznali su učenike iz Ptuja s osnovnim znamenitostima grada Koprivnice – našom školom „Đuro Ester“, prehrambenom industrijom Podravka, gradskom Vijećnicom, koja je bila prva Pučka škola u Koprivnici, Knjižnicom i čitaonicom „Fran Galović“, crkvom sv. Nikole, crkvom sv. Antuna Padovanskog, gradskim parkom i njegovim najpoznatijim simbolom – paviljonom. Posjetili smo Galeriju Mijo Kovačić, gdje nam je kustosica Draženka Jalšić Ernečić predstavila slikarstvo naive istaknutog slikara Mije Kovačića. U Muzeju grada Koprivnice dočekali su nas vrtićanci iz Dječjeg vrtića Tratinčica koji su u Muzeju priredili svoju izložbu radova na temu glagoljice. Nakon kratkog programa dobrodošlice koji su nam pripremili vrtićanci, kustosica Marija Mesarić organizirala je radionicu o glagoljici. Tom prilikom naši prijatelji iz Slovenije upoznali su se s najstarijim hrvatskim pismom – glagoljicom te Bašćanskom pločom, kao najvažnijim povijesnim spomenikom početaka hrvatske pismenosti i kulture. Šetnjom kroz gradski park vratili smo se u školu na zajednički ručak. Na kraju susreta učenici su razmijenili poklone koje su pripremili jedni za druge kao uspomenu na druženje u zajedničkom projektu „Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja“.

Nikolina Sabolić, knjižničarka