Ukupno: 2027742
Maturalno putovanje 7. razreda - Južna Dalmacija
Autor: Mirna Kovačić, 25. 6. 2019.

Na maturalno putovanje na južni Jadran krenula je skupina od 92 učenika, 7 učitelja OŠ „Đuro Ester“ iz Koprivnice, pomoćnik u nastavi, te dva turistička pratitelja. U prvom autobusu putovali su učenici 7.a i 7.b razreda u pratnji razrednika Mirne Kovačić i Darka Markića, učitelja pratitelja Sanje Antolić i Matije Rušaka, te pomoćnika u nastavi Dejana Radovanovića. U drugom autobusu bili su učenici 7.c i 7.d razreda u pratnji razrednica Vesne Hižman-Perošić i Lucije Hodak, te učiteljice pratiteljice Tijane Martić. Maturalno putovanje organizirala je putnička agencija Koncept putovanja iz Koprivnice.

16.06.2019.

1. DAN: KOPRIVNICA –SPLIT –PELJEŠAC (POSTUP, Villa Antonio)

Iz Koprivnice u smjeru Jadrana krenuli smo u nedjelju u 5:00 sati sa školskog autobusnog ugibališta „OŠ „Đuro Ester“. Putovali smo preko Zagreba, Karlovca, u pravcu Dalmacije i grada Splita uz usputna zaustavljanja prema potrebi grupe. Oko 12 sati po dolasku u Split razgledali smo gradsku jezgru (Peristil, Jupiterov hram, katedralu sv. Dujma, Prokurative, Dioklecijanovu palaču) u pratnji lokalnih vodiča.

Nakon razgleda Splita nastavili smo vožnju autobusom prema Pelješcu, gdje smo stigli u 18:30 sati. Smjestili smo se u Pansion „Villa Antonio“. Uslijedio je smještaj učenika i učitelja u hotelske sobe te večera i slobodno vrijeme za učenike. Učenici su mogli uživati u kupanju na bazenu i disco večeri u organizaciji animatora hotela.

17.06.2019.

2. DAN: KORČULA – cjelodnevni boravak

Nakon buđenja i doručka uslijedio je odlazak prema trajektnoj luci u Orebiću odakle smo se uputili prema Korčuli. Razgledali smo staru gradsku jezgru grada Korčule, te je nakon toga uslijedio ručak u lokalnom restoranu. U 13 sati uputili smo se prema Lumbardi gdje su učenici cijelo poslijepodne mogli uživati u kupanju na pješčanoj plaži. Po povratku u orebićku trajektnu luku učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju Orebićem. Nakon povratka, oko 18 sati, učenici su imali vrijeme slobodno za odmor i kupanje na bazenu.

18.06.2019.

3. DAN: DOLINA NERETVE, STON – cjelodnevni boravak

U 8 sati krenuli smo autobusom prema dolini rijeke Neretve. U 11 sati ukrcali smo se u Neretvanske lađe kod Opuzena te plovili kanalima i rukavcima delte Neretve. Oko 12 sati posjetili smo Neretvansku kuću gdje je bio organiziran ručak za učenike. Nakon kraćeg odmora krenuli smo ponovno prema Pelješcu zaustavljajući se kratko u Stonu gdje smo prošetali starom gradskom jezgrom. Ostatak dana bio je slobodan za kupanje, odmor i druženje.

19.06.2019.

4. DAN: MLJET – cjelodnevni boravak

Nakon buđenja i doručka u hotelu krenuli smo na izlet turističkim brodom iz Orebića do Nacionalnog parka Mljet. Iz orebićke luke krenuli smo u 9 sati te oko 11 sati stigli na Mljet gdje smo u pratnji lokalnih turističkih vodiča obišli Malo i Veliko jezero te otočić sv. Marije. Nakon edukativnog djela programa učenici su imali slobodno vrijeme za kupanje na Malom jezeru. Učenici su ručali na turističkom brodu u povratku s Mljeta. Po povratku u Pansion „Antonio“ slijedilo je slobodno vrijeme i odmor te večera za učenike.

20.06.2019.

5. DAN: POSTUP (PELJEŠAC) – OMIŠ (CETINA) – RADMANOVE MLINICE - KOPRIVNICA

Naš hotel napustili smo u 8 sati. Putovali smo na naše posljednje odredište prema Omišu (dolazak u 11 sati). Kratko smo razgledali grad grada, okrijepili se te pričekali trenutak kada je predviđeno ukrcavanje na cetinske lađe. U 13 sati uslijedila je vožnja brodicama čarobnim kanjonom rijeke Cetine, do izletišta Radmanove Mlinice – oaze prirode i gastronomskih delicija. Oko 15 sati krenuli smo prema Koprivnici.

Zaustavili smo se u restoranu Burger King na odmorištu uz autocestu nedaleko Karlovca, te u Koprivnicu stigli u kasnim večernjim satima.

Učenici su maturalnim putovanjem proširili i produbili znanja iz hrvatske antičke i ranosrednjovjekovne povijesti Dalmacije. Učenici su upoznati s cijelim spektrom geografskih, arhitektonskih i jezičnih posebnosti srednje i južne Dalmacije.

Uz primjereno poštivanje dogovorenih pravila ponašanja na terenskoj nastavi, smatramo da su sudjelovanjem na maturalnom putovanju ojačane učeničke kompetencije iz navedenih područja, te su u mogućnosti implementirati u nastavnu građu nove spoznaje i koncepte.

Putovanje je bilo edukativno, učenici su vidjeli, iskusili i naučili pregršt sadržaja. Dojmovi su snažni, stoga će naučeno i doživljeno ostati trajno u našim sjećanjima. Tome dojmu doprinosi i činjenica da su se učenici ponašali primjereno te da nije bilo značajnijih problema.

Razrednici i pratitelji: Mirna Kovačić, Darko Markić, Sanja Antolić, Matija Rušak, Vesna Hižman-Perošić, Lucija Hodak, Tijana Martić