Ukupno: 2027764
Naša škola ponosni je sudionik projekta Erasmus+ KA2
Autor: Mirna Kovačić, 4. 7. 2019.

Naša škola ovog  je tjedna i službeno postala sudionikom Erasmus+ projekta KA2 koji će se provoditi tijekom iduće dvije školske godine (2019.- 2021.).

Projekt je nastao u suradnji četiri europske države Njemačke, Švedske, Portugala i Hrvatske, s Njemačkom kao projektnim koordinatorom.

Naš projekt  "The Challenge of Being Happy in European Society" oslanja se na činjenicu da projektni partneri dolaze iz različitih kulturno-civilizacijskih krugova te će biti iznimno zanimljivo istražiti koji su faktori (povijesni, kulturološki, religijski, socioekonomski, obiteljski) utjecali na pojedinca, lokalnu zajednicu a time i na oblikovanje demokratskog ili nedemokratskog društva. U projektu bi se svakako naglasak stavio na sličnosti i različitosti između načina života u Hrvatskoj, Njemačkoj, Švedskoj i Portugalu, no s naglaskom na zajedničko europsko naslijeđe i europski kulturni identitet.
Navedene aktivnosti imaju kao cilj osnažiti učeničke kompetencije kako bi oni znali koristiti i obraniti svoja demokratska prava i odgovornosti u društvu, poštovati i cijeniti raznolikost, te igrati aktivnu ulogu u demokratskom životu zajednice. Građanske i multikulturne kompetencije koje naša škola želi razvijati kod učenika rezultirat će odgovornijim ponašanjem učenika, njihovim učinkovitijim sudjelovanjem u razvoju demokratskih odnosa u školi, zajednici i društvu, većim interesom učenika za druge europske kulture, razumijevanjem različitosti među kulturama te njihovim boljim prihvaćanjem. Kroz provedbu projektne ideje unutar KA2 učenici će steći širok spektar kompetencija iz područja građanskog odgoja, a svakako i razviti svijest o funkcioniranju njihove lokalne zajednice. Istraživat će vlastiti kulturni identitet i usporediti ga s identitetom drugih europskih kultura. Sudjelovanje u europskim projektima omogućit će suradnju i interakciju naših učenika s njihovim vršnjacima iz drugih europskih zemalja čime će razvijali svoje komunikacijske i socijalne vještine te upoznavati druge kulture, jezike i načine života što bi posredno dovelo do odbacivanja mnogih predrasuda i poštivanja različitosti. Erasmus mobilnosti nastavnika i učenika unutar KA2 projekta omogućiti će učinkovitiji i kreativniji rad s učenicima osobito na povezivanju sadržaja gradiva različitih predmeta i osobnog iskustva što je temelj kvalitetnog obrazovanja i učenja za život.

Mirna Kovačić, prof., školski koordinator Erasmus+