Ukupno: 2026369
Terenski stručni skup geografa Koprivničko-križevačke županije
Autor: Mirna Kovačić, 16. 10. 2019.

Učitelji i nastavnici geografije Koprivničko-križevačke županije nastavljaju svoje stručno usavršavanje. 11. listopada 2019. održali smo terenski stručni skup na prostoru općine Pitomača.

Posjetili smo Srednju školu Stjepana Sulimanca u Pitomači gdje su nas dočekale djelatnice škole – Sylvia Nasilowska-Blažok, psihologinja i Lidija Jakupec Jendrašić, prof. geografije koje su nas upoznale s radom Škole te nas provele kroz praktikume – vinski podrum, kuhinju, restoran i plastenik s čime su nas upoznali profesori koji provode nastavu u tom dijelu praktikuma. Posebna atrakcija je najsuvremeniji traktor sa priključcima. Posebnost škole je što je nositelj IPA projekta pod nazivom Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi, a ukupna vrijednost projekta iznosi 226.000 eura.

Sljedio je odlazak u Tvornicu Jan Spider. Spider grupa iz Pitomače je integrirani poslovni sustav specijaliziran za uzgoj i preradu ljekovitog i aromatičnog bilja, ulja i čajeva.

Proizvode na bazi ljekovitog i aromatičnog bilja plasiraju na domaćem i međunarodnom tržištu za potrebe prehrambene i farmaceutske industrije. Partneri su im tvornice čajeva i farmaceutske industrije, koji na bazi ljekovitog i aromatičnog bilja dalje proizvode vlastite proizvode ili koriste njihove usluge opremanja vlastitih proizvoda. U svom portfoliju imaju i vlastite marke - Herbarium, koji je usmjeren na gastro pakiranja te Gardenolo, marku organskih čajeva i jestivih ulja, a na našim  policama možemo kupiti čajeve pod nazivom NATURAVITA. Poseban je osjećaj doživjeti sam proizvodni proces od ubranog bilja do zapakirane kutije čaja, opijeni aromatičnim mirisima.

Put nas je dalje vodio prema rijeci Dravi. Umjesto skelom, odabrali smo prijelaz preko pješačkog visećeg mosta na Križnicu – značajni krajobraz. Upravo ovdje Drava mijenja tok, ne zanimaju je administrativne podjele. Ako ovdje plovite Dravom, čas ste u Hrvatskoj, a čas u Mađarskoj.

Drava i Križnica privlače ribiče, bicikliste, vikendaše, izletnike koji ovdje mogu naći i adrenalin, ali i mir na dravskim pješčanim plažama i otocima.

Svoje putovanje općinom Pitomača završili smo na seoskom obiteljskom imanju Zlatni klas u mjestu Otrovanec. Imanje je preraslo u ogledno imanje seoskog turizma, nudeći zdravu domaću hranu, druženje sa životinjama, prijateljsku dobrodošlicu te uređenost okoliša.

Uz prekrasni jesenski dan, u dobrom raspoloženju, znatiželjni i otvoreni za nova znanja i susrete, geografi su stekli novu motivaciju za rad s učenicima nadahnuti prirodnom i kulturnom baštinom Podravine.

Dubravka Vajdić Kolarić, prof. savjetnik,

voditeljica ŽSV-a geografa