« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021188
Terenska nastava osmaša u Zagrebu – tragom hrvatskih izumitelja i uživanje u popularnom mjuziklu Aida
Autor: Snježana Mihočka, 22. 10. 2019.

Učenici 8-ih razreda proveli su nezaboravan jesenski dan u Zagrebu, gdje su nakon šetnje Zagrebarium pod vodstvom kostimirane kazivačice i upoznavanja s izumima genijalnog uma Nikole Tesle u Tehničkom muzeju, uživali u proslavljenom mjuziklu Aida u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija.

Terenska nastava osmaša u Zagrebu - tragom hrvatskih znanstvenika i izumitelja

Koliko puta prolazimo zagrebačkim glavnim trgom, ulicama i uličicama oko njega, a da zapravo nismo svjesni povijesne uloge i tajni koje se skrivaju u pločnicima, pročeljima zgrada, spomenicima, znakovima i simbolima razasutima po gradu koji pričaju priče o neobičnom i mističnom Zagrebu. Učenici osmog razreda 10. listopada pošli su u obilazak grada pod vodstvom kostimirane kazivačice Ive Sille. U neobičnoj šetnji pod nazivom Zagrebarium upoznali su se s razvojem grada krajem 19. i početkom 20. stoljeća, djelovanjem hrvatskih izumitelja, znanstvenika, tehnološkim dostignućima koja su predstavljala inovativnost i senzaciju u vrijeme naglog razvoja grada te manje poznatim činjenicama iz povijesti grada i života ljudi u Zagrebu toga vremena. Saznali su i mnoge zagrebačke rekorde – zagrebačka žičara najkraća je žičara na svijetu, zagrebačka katedrala sa svojih 108 m najviša je zgrada u Zagrebu, Zagreb je jedini grad u Europi koji je zadržao tradiciju ručnog paljenja plinskih lanterni koje svakodnevno obilaze i dvojica „nažigača“… Kazivačica Iva Silla ispričala je zanimljive legende o porijeklu naziva grada Zagreba i poznate zagrebačke fontane Manduševac, Krvavom mostu… Povela je učenike do murala između Strossmayerovog šetališta i Gradeca koji prikazuje hrvatske inovatore i povijesne ličnosti – Nikolu Teslu, Eduarda Slavoljuba Penkalu, Fausta Vrančića, Ivana Vučetića, Davida Schwarza, Učenici su se upoznali s njihovim najznačajnijim izumima i inovacijama kojima su ovi hrvatski izumitelji doprinijeli razvoju tehnike i znanosti. Šetnjom do Markova trga saznali su da je Nikola Tesla u svom trodnevnom posjetu Zagrebu održao govor u Staroj gradskoj vijećnici u kojem je predložio izgradnju centrale izmjenične struje. Više o životu i radu ovog istaknutog svjetskog i hrvatskog izumitelja i njegovim idejama koje su promijenile svijet, učenici su saznali u Tehničkom muzeju. U kabinetu Nikole Tesle vidjeli su demonstraciju funkcioniranja njegovih najpoznatijih izuma – okretnog magnetskog polja, radio valova, elektromotora, izmjenične struje, daljinskog prijenosa struje te se upoznali s primjenom Teslinih izuma u funkcioniranju današnjih uređaja. Imali su priliku isprobati pokuse sa strujom. Nakon edukativnog predavanja samostalno su obišli središnji postav Muzeja i razgledali izloške nekadašnjih prometala.

Mjuzikl Aida oduševio naše učenike i učitelje

Glavni cilj posjeta Zagrebu bio je mjuzikl Aida u kazalištu Komedija. Proslavljeni pop-mjuzikl svjetski poznatih skladatelja Eltona Johna i Tima Ricea oduševio je naše učenike i učitelje, što je potvrdio pljesak koji je nakon svake glazbene izvedbe ispunio gledalište. Riječ je o klasičnoj priči o ljubavi nubijske princeze Aide i egipatskog vojskovođe Radamesa, u kojeg je zaljubljena i faraonova kći, egipatska princeza Amneris. Iako njihova sudbina završava tragično, uživanje u ovom fantastičnom mjuziklu nezaboravno je iskustvo za naše osmaše, a dojmovi će se još dugo prepričavati školskim hodnicima.

Daniela Prekpalaj, 8. d

(Novinarska grupa)