« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021119
PREPORUKE O ORGANIZACIJI RADNOGA DANA UČENIKA TIJEKOM ODRŽAVANJA NASTAVE NA DALJINU
Autor: Snježana Mihočka, 30. 3. 2020.

Poštovani roditelji,

nalazimo se u krizi koju nismo očekivali, za koju se nismo mogli pripremiti, ne znamo koliko će trajati i kakve sve posljedice će imati. Definitivno nas je sve stavila u poziciju žurnog učenja, snalaženja u novim situacijama i prilagođavanja.

Nastava na daljinu je drugačiji oblik nastave nego u stvarnim učionicama i iziskuje više rada i od učenika i od učitelja. Vidimo da se svi iznimno trude i rade najbolje što znaju u ovim okolnostima. Uz specifičnost ovog oblika nastave gdje učenik samostalno treba izvršavati aktivnosti i nema uz sebe učitelja koji bi mu, u slučaju potrebe pojasnio, motivirao ga i potaknuo na rad, na osjećaj opterećenja djeluje i psihološki moment obveze biti kod kuće i ne izlaziti.

Uz savladavanje obrazovnih sadržaja, iznimno nam je važan i odgojni dio, a u ovoj situaciji posebno i emocionalna dobrobit svih.

Prirodna je potreba, ali i dužnost roditelja pomoći djetetu i olakšati mu učenje, stoga navodimo smjernice za roditeljsku podršku u uvjetima nastave na daljinu:

• Pomozite djetetu da ima uređen prostor za učenje i rad i da stvori rutinu učenja

• Zajedno s djetetom napravite plan / raspored aktivnosti u danu

• Učenje je dužnost učenika, većinu zadataka mogu samostalno rješavati, a za sve što je nejasno ili ne razumije uputite dijete da se javi učitelju

• Pomozite djetetu, ali ne činite stvari umjesto njega

• Uputite dijete u bonton komunikacije s učiteljima i drugim učenicima (način obraćanja u pisanom obliku)

• Pokažite povjerenje u učitelje i podržite njihov rad, ne govorite negativno pred djetetom o nastavi na daljinu, učiteljima,...

• Čuvajte se uspoređivanja načina rada učitelja jer se i u stvarnim učionicama načini rada učitelja razlikuju i prilagođeni su svakom razredu

• Kvalitetno provodite zajedničko vrijeme, u razgovoru, druženju, društvenim i drugim igrama

• Slobodno potraže pomoć od ravnateljice, razrednika/ca i stručnih suradnica, sukladno njihovim područjima rada

• U slučaju podrške upotrebe informacijske i komunikacijske tehnologije možete kontaktirati učitelje na e-mail: sasa.spoljaric@skole.hr i mihael.kivac@skole.hr

Učitelji/ce, stručne suradnice i ravnateljica Škole