« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021109
Zimsko prebrojavanje ptica
Autor: Mario Kolar, 1. 2. 2011.

Učenici Osnovne škole "Đuro Ester" sudjelovali su 29. siječnja u zimskom prebrojavnju ptica.

Na prebrojavanju ptica u organizaciji Ekološkog društava Koprivnica osim učenika iz naše škole sudjelovali su i učenici koprivničke gimnazije. U pratnji učenika su bile natavnice Nevenka Dijanošić i Ana-Marija Bobovčan, te dr. Hećimović, inače član Ekološkog društva.

Da bi bolje shvatili važnost očuvanja rijeke Drave, ne samo zbog zaštite ptica već zbog cijelog eko sustava, prvo smo posjetili jezero u Donjoj Dubravi. To je najveće umjetno jezero u Hrvatskoj, a cijela njegova 15 kilometara duga obala je betonirana. Tamo smo uočili kormorane i dvije sive čaplje.

Zatim smo posjetili Halazs Czardu tj. ušće Mure u Dravu na granici Hrvatske i Mađarske. Na tom smo području zbog relativno visokih temperatura za ovo doba godine izbrojili samo 13 komorana i jednu bijelu čaplju. No taj podatak ne čudi jer kad su temperature tako visoke ptice se zadržavaju na mrtvicama i rukavcima rijeke.

Nakon što smo usporedili našu i Mađarsku obalu shvatili smo zašto se Ekološko društvo protivi izgradnji brane u Novom Virju. Saznali smo i da je rijeka Drava jedina živa rijeka u Europi pa bi bilo šteta uništiti tu ljepotu. Žive rijeke su rijeke koje nemaju umjetno uređenu obalu već teku prirodnim tokovima, same rade spudove, rukavce i mrtvice i pružaju stanište autohtonim vrstama.

Zadnja stanica našeg putovanja je bila jezero Šoderica. Tamo smo vidjeli i najviše ptica. Izbrojili smo 92 labuda, oko 200 liski, nekoliko gnjuraca i pataka. Zadovoljni rezultatima sa Šoderici krenuli smo kući.

Paula Kiš, 8.e