Ukupno: 2027228
Izložba „Vuzmena košarica“ u OŠ Đuro Ester
Autor: Đurđica Lucek, 28. 3. 2021.

Pitomi kraj Podravine obiluje bogatstvom običaja ljudi koji su od davnina naseljavali ova područja. Stoljećima se tradicije i običaji prenose  s generacije na generaciju. Ovaj neobični krajolik pun boja i oblika naseljavaju radišni ljudi. Nije slučajno da ovo podneblje izvlači iz ljudi  ono najbolje. Generacije samoukih slikara diljem Podravine godinama dočaravaju život koji buja na Podravskim ravnicama.

Tradicija ukrašavanja pisanica

Podravina i njeni stanovnici oduvijek  su bili vezani uz crkvu. Crkveni običaji i tradicije temeljene na vjeri nezaobilazno pronalaze svoje mjesto na djelima likovnih umjetnika naive. Motivi Podravine, kolijevke naivne umjetnosti, izdašno su zastupljeni na djelima umjetnika naivaca koji crpe inspiracije za svoja djela iz  nepresušnih izvora bogatih običaja tamošnjeg stanovništva.

Lutajući Podravinom od Podravskih Sesveta, Đurđevca, Molvi,  Hlebina, pa sve do Ludbrega, nailazimo na samouke slikare koji  neumorno ucrtavaju tradiciju i običaje našega kraja. Proljeće je, priroda se budi, posvuda oko nas šarenilo mirisa i boja. Nakon duge i hladne zime događa se nešto nevjerojatno - započinje novi život.

I baš to buđenje prirode kao neprekinutog ciklusa koji traje tisućama godina potaklo je ljude našega kraja da na svečani način obilježe dolazak novoga doba.

Tradicija bojanja jaja veže se uz crkveni blagdan Uskrsa. U našim krajevima obojena jaja nazivaju se pisanice. Običaj je da dan prije Uskrsa domaćice odlaze u crkvu na posvetu hrane. Tom prigodom u košarici za posvetu svoje mjesto nalaze i  pisanice.

Mnogo je tehnika ukrašavanja pisanica. Svake godine pojavluju se novi načini. Danas možemo pronaći pisanice ukrašene koncem, bojane voskom, na pisanicama je moguće izrađivati crteže, lijepiti ćipke.

Učenička zadruga Đurđica u suradnji sa  učiteljima naše škole organizirala je izložbu „Vuzmena košarica“ koja se može pogledati u prostorijama škole. Ovu aktivnost osmislila je, pokrenula i organizirala voditeljica zadruge Đurđica Lucek. Učenici pod stručnim vodstvom svojih učitelja stvarali su malena remek djela.

Izložbeni stol koji je za tu prigodu postavljen na ulazu naše škole za tili čas je popunjen. Na stolu se je našlo ispuhanih i obojanih pisanica, košarica i pisanica izrađenih od glinamola i plastelina, košarica izrađenih od kartona, figurica malenih zečeva i pilića.

Ova skromna izložba radova vrijednih ruku naših marljivih učenika uvod je u predstojeće blagdane. Osim izložbe uskrsnih pisanica u prostorijama škole, planiramo izraditi i online  katalog radova učenika koji će se nalaziti na stranicama naše škole.

Voditeljica UZ Đurđica

Đurđica Lucek