Ukupno: 2027809
Japansko ulično kazalište u našoj školi
Autor: Snježana Mihočka, 8. 4. 2021.

Učenici 7.c razreda pripovijedali su učenicima 3.a razreda priču Istina u kamishibai tehnici. Kamishibai je umjetnost pripovijedanja koja potječe iz Japana, a kombinira uporabu slike i pripovijedanje pripovjedača.

Hana Bijelić, Luka Puškaš, Lucija Turk i Hana Pelesk iz 7.c razreda pripovijedali su priču učenicima iz 3.a svoje bivše učiteljice Dubravke Bijelić koja ih je još u nižim razredima uvela u svijet priča, glume i kazališta.

Pripovijedanje starijih učenika mlađima upriličeno je povodom Svjetskog dana pripovijedanja i Međunarodnog dana kazališta za djecu i mlade. Mlađi su učenici prepoznali da priča Istina govori o životu ljudi na Zemlji u budućnosti, ali da je i snažno povezana sa suvremenom stvarnošću obilježenom korona virusom. Uz ekološku pouku priča progovara o važnosti zajedništva i sloge među ljudima, odlučnosti, o pravu na informacije, slobodu izbora i istinu.

Tekst priče Istina napisala je Hana Pelesk te zajedno s Hanom Bijelić, Lucijom Turk i Lorenom Miklošić sudjelovala na online radionici o kamishibai pripovijedanju, koju je vodila francuska umjetnica Jessica Gobert. U sklopu radionice učenice su čitale odabrane kratke priče iz zbornika Europa 28 u kojima autorice europskih zemalja progovaraju o svojoj viziji budućnosti u Europi. Učenice su izradile crteže za pripovijedanje priče u kamishibai tehnici. i snimil pripovijedanje na engleskome jeziku. U izradi ilustracija, okvira i prijevoda na engleski pomagali su im suučenici iz 7.c razreda. Pričom The Truth učenice su sudjelovale na europskom natječaju My EuroVision: EUNICroatia @Hay Festival Europa28! na kojem su primile vrijednu nagradu za osvojeno izvrsno 2. mjesto. Mentorica je učenicima njihova razrednica i učiteljica hrvatskoga jezika Martina Trešćec-Godek.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.