Ukupno: 2026344
Svečano otvorena sportska dvorana OŠ „Đuro Ester“
Autor: Snježana Mihočka, 6. 5. 2021.

Svečano otvorenje sportske dvorane održano je 5. svibnja 2021. godine. Osnovna škola „Đuro Ester“, koja je u gradu Koprivnici bila poznata kao „škola bez dvorane“, dobila je dugo iščekivanu sportsku dvoranu. Svečanosti otvorenja prisustvovali su predstavnici gradske i županijske uprave, predstavnici izvođača radova, ravnatelji koprivničkih škola te učenici i učitelji škole „Đuro Ester“.

Program otvaranja vodila je učenica Lucija Turk uz mentoricu Martinu Trešćec Godek. Učenica Leona Tasoti Kivač pjevala je himnu škole „Đuro Ester“, a Ana Marija Buhić i Sara Višak pjesmu „Koprivnica, grade moj“ uz mentorstvo učitelja Mihaela Kivača. Učenici Noa Orehovec, Nadja Jandrašec te učenici IKT-grupe i Filmske družine OKO, pod vodstvom mentora Sanje Antolić, Saše Špoljarića i Martine Trešćec Godek, snimili su film koji je povodom otvaranja prikazan uzvanicima u prostoru nove sportske dvorane.

Ravnateljica Škole Sanja Prelogović zahvalila je svima koji su sudjelovali u izgradnji dvorane i doprinijeli da dvorana i kompletni okoliš dvorane budu napravljeni kvalitetno i funkcionalno. Presretni smo što dvorana svojom veličinom zadovoljava potrebe održavanja nastave i sportskih događanja, što je akustična i poslužit će nam za različita kulturna događanja. Dvorana će služiti na dobrobit svih naših učenika, ali i svih sportaša i djece – mladosti našega grada koja će u njoj provoditi svoje slobodno vrijeme. Neka svi koji uđu u dvoranu, budu sretni i uspješni, čuvani i sigurni – istaknula je ravnateljica Prelogović.

Gospodin Mirko Habijanec, predsjednik Uprave Radnika d.d., tvrtke koja je izvodila radove na dvorani, poklonio je Školi umjetničku sliku Ivana Andrašića kao uspomenu na ovaj trenutak od velikog značaja za našu Školu.

Gradonačelnik grada Koprivnice gospodin Mišel Jakšić zahvalio je svima koji svakodnevno brinu o Školi. Ova škola je to čekala desetljećima, svojim rezultatima i svojim ostvarenjima to je zavrijedila odavno i vjerujem da vam na ovaj način dajemo jedan novi poticaj da i dalje ostanete ponos ovoga grada, kao što ste bili sve ove godine. Došlo je vrijeme da na veselje svih učenica, svih učenika, ali, naravno, i svih naših sportašica i sportaša u Koprivnici, otvorimo ovaj doista prekrasan i, za ovaj dio grada, i povijesni objekt – istaknuo je gradonačelnik i saborski zastupnik Mišel Jakšić.

Matija Rušak, učitelj Tjelesne i zdravstvene kulture naglasio je da se nastava tjelesnog dosada održavala u većoj učionici od 100 kvadratnih metara, na prostoru vanjskog igrališta, a u slučaju kiše i na školskim hodnicima. Mnoge se aktivnosti u tzv. „maloj dvorani“ nisu mogle ostvariti, no učenici su unatoč tome nedostatku bili uspješni na sportskim natjecanjima. Ovim projektom dobili smo mogućnost za kvalitetnu nastavu Tjelesne i zdravstvene kulture, više prostora za prijeko potrebnu tjelesnu aktivnost, osobito u zimskim danima, mogućnost za igranje utakmica i kvalitetno pripremanje za sportska natjecanja – rekao je učitelj Matija Rušak.

Luka Kiš, predsjednik Vijeća učenika izrazio je ponos i zadovoljstvo što će učenici u svim vremenskim uvjetima moći imati sate tjelesnog, predmeta kojem se ponajviše vesele. Razvijat će svoje sportske vještine i trenirati u jednoj od najmodernijih dvorana u gradu Koprivnici, ali i našoj zemlji. Dvorana će služiti za školske priredbe i okupljanja uz različite prigode – ističe Luka, učenik 8.d razreda.

Dvorana površine 1420 metara kvadratnih građena je suvremenim lučnim stilom gradnje i jedna je od prvih u Republici Hrvatskoj konstruiranih od modernog materijala alucinka. U dvorani je iscrtano pet različitih sportskih terena. Unutar dvorane nalazi se košarkaško i rukometno igralište te pomična tribina sa 168 sjedećih mjesta. U dvorani je postavljen izuzetno kvalitetan parket od kanadskog javora koji djeluje antistresno te je obložena materijalima koji omogućavaju izvanrednu akustiku. Investitor izgradnje je Gradsko komunalno poduzeće Komunalac Koprivnica. Vrijednost izgradnje bez PDV-a iznosi 10,5 milijuna kuna dok je vrijednost opremanja 750 tisuća kuna. Radovi su trajali od 10. listopada 2020., a izvodila ih je tvrtka Radnik d.d. Križevci.

Uz predstavnike Grada Koprivnice kao osnivača Škole, goste iz županijske uprave i koprivničke obrazovne javnosti, dvoranu su razgledali članovi Školskog odbora, Vijeća roditelja, učenici i zaposlenici škole „Đuro Ester“. Ravnateljica je najavila kako očekuje da će nastava s učenicima u dvorani započeti od iduće školske godine 2021./2022.

Film o nastajanju dvorane pogledajte na YouTube kanalu škole „Đuro Ester“: https://www.youtube.com/watch?v=905ObPn68gE

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.