Ukupno: 2025912
MARIJA PETROVIĆ (5.a) SUDJELOVALA NA DRŽAVNOM NATJECANJU IZ GEOGRAFIJE
Autor: Mirna Kovačić, 18. 5. 2021.

Iznimno nam je zadovoljstvo što je naša škola ponovno imala predstavnika na Državnom natjecanju iz geografije. Već u svojoj prvoj godini susreta s novim nastavnim predmetom – geografijom, naša talentirana učenica Marija Petrović izborila je plasman na završnu razinu natjecanja iz geografije.

Nažalost, zbog epidemioloških mjera, natjecanje se održalo u online okruženju, te je Marija tijekom 3. i 4. svibnja sudjelovala na natjecanju u našoj školi, najprije pišući vrlo zahtjevan istraživački rad, a potom, idućeg dana, ispit znanja koji je uključivao cjelokupno geografsko gradivo 5. razreda.

Marija je tijekom trosatnog istraživačkog rada trebala dokazati u kojoj će mjeri način uzgoja ribe te prehrambene navike stanovništva Hrvatske utjecati na konzumaciju jadranske ribe u našoj zemlji. U radu je trebalo postaviti valjano istraživačko pitanje, dvije hipoteze, te u samoj razradi istraživanja koristiti statističke pokazatelje, ali i brojne pisane i slikovne izvore koji su bili dostupni natjecateljima. Naposlijetku, trebalo je formulirati i zaključak kojim se potvrđuju ili oporgavanju postavljene hipoteze.

Idućeg dana, ispitom znanja provjeravalo se u kojoj su mjeri učenici ovladali geografskim znanjima i vještinama. Ispit je sadržavao 50 pitanja kojima su obuhvaćeni svi ishodi predviđeni kurikulumom geografije za 5. razred.

Naša Marija je ostavarila 16. mjesto u poretku od 24 natjecatelja pozvanih na državnu razinu.

Marijino rješavanje ispita preko Teams aplikacije pratili su članovi državnog povjerenstva. Natjecanje je proteklo u najboljem redu zahvaljujući članovima našeg školskog povjerenstva koji su uz našu učenicu još od školske razine natjecanja. Hvala im!

Nadamo se da će je ljubav prema geografiji i iduće godine motivirati na ponavljanje ovako sjajnog uspjeha.

Iskrene čestitke našoj ovogodišnjoj geografskoj kraljici!