Ukupno: 2027234
U gradskoj Vijećnici predstavljena knjiga Svijet oko nas: Rad s darovitim učenicima u OŠ „Đuro Ester“
Autor: Snježana Mihočka, 7. 6. 2021.

U gradskoj Vijećnici je 4. lipnja predstavljena knjiga Svijet oko nas: Rad s darovitim učenicima u OŠ „Đuro Ester“ na kojoj su, zbog epidemioloških mjera, prisustvovali samo predstavnici Grada i gradskih institucije, te predstavnici školskih tijela upravljanja.

Sudionike je pozdravio gradonačelnik Mišel Jakšić koji je istaknuo kako će ovaj priručnik biti vrijedan spomen za buduće generacije, a radu s darovitim učenicima pridonio je i gradski tim za europske poslove i društvene djelatnosti kroz realizaciju projekata namijenjenih darovitim učenicima. Napomenuo je kako je Gradu lako podržavati rad Osnovne škole „Đuro Ester“ jer ravnateljica i stručni tim škole doista vrijedno i stručno obavljaju svoj posao.

Ravnateljica škole mr. Sanja Prelogović rekla je kako je ovo četvrta knjiga koju izdaje Škola, a u čijem su fokusu učenici, roditelji i učitelji. Naglasila je da će način na koji se odrasli odnose prema djeci biti presudan za budućnost društva.  Škola u suradnji s roditeljima osluškuje djetetove interese, sposobnosti i talente i pruža mu podršku da ih razvije i dovede do prave osobnosti i njegova životnog puta. Roditelji nas podržavaju u našem motu „Škola i roditelji zajedno u razvoju učenika koji ne mora biti odličan đak, ali može postati odličan čovjek“.

Knjigu su predstavile urednice, školske stručne suradnice: knjižničarka Nikolina Sabolić, pedagoginja Jasna Relja i psihologinja Renata Glavica.

Svečanoj atmosferi pridonijeli su daroviti učenici koji su izveli kulturno-umjetnički program i iznijeli svoje osvrte na rad u grupi darovitih, voditelj je bio također daroviti učenik .

Knjiga nosi naziv Svijet oko nas: rad s darovitim učenicima u OŠ „Đuro Ester“ zato što je to naziv kurikuluma za grupe darovitih te predstavlja prikaz petogodišnjeg rada. U izradi ovog priručnika sudjelovalo je 19 učitelja i stručnih suradnika koji su članovi Tima za darovite i/ili sudionici projekata za darovite. Svoje osvrte napisala su 22 darovita učenika, a naslovnica je također rad jedne od njih. Knjiga obuhvaća: teoretski dio o darovitosti; koncepciju rada s darovitima: od Tima za darovite, preko organizacije, sadržaja i metoda rada do osvrta i opisa rada svakog pojedinog učitelja i stručnog suradnika; projekte Grada u kojima smo sudjelovali i dva razlikovna kurikuluma za darovite učenike. Prikazane su neke od provedenih radionica,  učenje na terenu, Tjedan darovitih, kao i online aktivnosti grupa. Najvažniji element vrednovanja su radovi učenika koji nadopunjavaju sadržaj, a izabrani su prema temama koje su obrađivane svake školske godine. Važan segment ovog rada je i suradnja s roditeljima, opisana na samom kraju.

Budući da je ovo predstavljanje, zbog epidemioloških mjera, bilo za ograničen broj osoba, planiramo organizirati susret svih darovitih učenika OŠ „Đuro Ester“ i njihovih roditelja 15. lipnja u 18 sati ispred škole.

Renata Glavica