Ukupno: 2026199
OŠ „ĐURO ESTER“: SUSRET DAROVITIH UČENIKA I RODITELJA
Autor: Snježana Mihočka, 17. 6. 2021.

U skladu s višegodišnjom tradicijom okupljanja na kraju školske godine, 15. lipnja 2021. organizirali smo susret darovitih učenika i njihovih roditelja pred školom. Iako su grupe darovitih učenika, kao izvannastavna aktivnost, cijelu ovu školsku godinu održavane online, važno nam je bilo vidjeti se, te prenijeti informacije o aktivnostima i radovima učenika.

Ravnateljica škole mr. Sanja Prelogović naglasila je važnost zajedničkog djelovanja škole i roditelja na razvoju i ostvarivanju potencijala djeteta i stvaranju temelja za daljnji napredak, ali ne samo u području znanja već i emocionalnom i socijalnom napretku. U našoj školi rad s darovitim učenicima odvija se kroz različite vidove rada i u njega su uključeni brojni učitelji.

Voditeljica Tima za darovite, psihologinja Renata Glavica ukratko je prikazala ovogodišnji rad. Glavna tema koju smo obrađivali s različitih aspekata bila je GLAZBA. Izabrali smo ju zbog mogućnosti njenog blagotvornog učinka u vremenu krize i pandemije. Radionice su pripremale stručne suradnice i učiteljice Tima za darovite: Jasna Relja, Nikolina Sabolić, Ana Marija Gončar, Jasminka Fanuko Polančec, Sanja Antolić, Dubravka Vajdić Kolarić, Mirna Kovačić i Renata Glavica, a učenici su izradili brojne zanimljive i kreativne radove koje smo pratili na Yammeru. Učenici 5. i 6. razreda sudjelovali su u međunarodnom projektu Knowledge Well čiji je nositelj grad Koprivnica, a naša škola razvija se u Centar izvrsnosti za IKT i matematiku gdje kao voditelji radionica sudjeluju učitelji Rajna Franjo, Saša Špoljarić i Mihael Kivač.

Središnji događaj susreta bio je predstavljanje knjige Svijet oko nas: Rad s darovitim učenicima u OŠ „Đuro Ester“. Tako smo ju naslovili jer je to naziv kurikuluma za grupe darovitih te predstavlja prikaz petogodišnjeg rada. U izradi je sudjelovalo 19 učitelja i stručnih suradnika koji su članovi Tima za darovite i/ili sudionici projekata za darovite. Svoje osvrte napisala su 22 darovita učenika, a naslovnica je također rad jedne od njih. Knjiga obuhvaća: teoretski dio o darovitosti; koncepciju rada s darovitima: od Tima za darovite, preko organizacije, sadržaja i metoda rada, do osvrta i opisa rada svakog pojedinog učitelja i stručnog suradnika; projekte Grada u kojima smo sudjelovali i dva razlikovna kurikuluma za darovite učenike. Prikazane su neke od provedenih radionica,  učenje na terenu, Tjedan darovitih, kao i online aktivnosti grupa. Najvažniji element vrednovanja su radovi učenika koji nadopunjavaju sadržaj, a izabrani su prema temama koje su obrađivane svake školske godine. Važan segment ovog rada je i suradnja s roditeljima, opisana na kraju knjige.

O knjizi su govorile urednice, pedagoginja Jasna Relja i psihologinja Renata Glavica,  te predstavnici učenika: Marija Petrović, 5.a; Nika Zemljak, 6.b; Lucija Turk, 7.c i Luka Kiš, 8.d koji su iznijeli svoje osvrte na rad u grupi. Potom je ravnateljica svečano uručila knjige učenicima koji su sudjelovali u njenom pisanju.

OŠ „Đuro Ester“ ima dugogodišnju tradiciju izdavanja lista za roditelje Razgovori, čija je glavna urednica školska pedagoginja Jasna Relja. Predstavila je, i roditeljima dala, upravo tiskan 16. broj čija je središnja tema Rad s darovitim učenicima.

Susret smo završili zahvalama učenicima za sudjelovanje u brojnim školskim aktivnostima i doprinosu ugledu škole na različitim natjecanjima, smotrama i manifestacijama, te zajedničkim fotografiranjem.

Renata Glavica, dipl. psiholog