Ukupno: 2026252
Maturalac 8. b i 8. a u Srednju Dalmaciju kao oproštaj od osnovne škole
Autor: Snježana Mihočka, 28. 6. 2021.

Iako su u 7. razredu ovogodišnji osmaši bili zakinuti za planiranu višednevnu ekskurziju, sve im je nadoknađeno putovanjem koje se održalo od subote (19.6.2021.) do utorka (22.6.2021.).

U ranim jutarnjim satima 24 učenika 8. a i b razreda u pratnji razrednice Jasminke Fanuko-Polančec i razrednika Miroslava Kaniseka s  velikim uzbuđenjem napunili su autobus te se zaputili na jedno nezaboravno putovanje. Dočekali su ih vodič Dario i vozač Ivo.

Prva destinacija ove avanture bilo je vodeničarsko naselje Rastoke. Učenici i razrednici uživali su u pogledu na slapove koji predstavljaju prelijevanje rijeke Slunjčice u rijeku Koranu. Nakon uživanja u prirodi, putovanje nas je odvelo u Udbinu, u Crkvu hrvatskih mučenika. Ispred same crkve dočekao nas je svećenik koji nas je upoznavao sa crkvom. Ispred crkve,  vidjeli smo kip pape Ivana Pavla II. U samoj crkvi vidjeli smo Višeslavovu krstionicu i predivnu arhitekturu vezanu uz hrvatsku povijest.

Zatim smo krenuli do Kninske tvrđave. Najprije smo se morali popeti po uzbrdici brda Spas. Do same tvrđave došli smo znojni i umorni, ali ono što smo vidjeli bilo je vrijedno svog truda. Povela nas je vodičica koja nam je ispričala nešto o povijesti tvrđave te nam pokazala mali muzej koji priča priču Domovinskog rata. Učenici i razrednici uživali su  u prelijepom pogledu na Knin te su ostali impersionirani sa ovim bitnim povijesnim ostatcima.

Nakon povijesne avanture, zaputili smo se na ponovno uživanje u prirodi, do slapa Krčića, na izvorište rijeke Krke, a zatim do hidroelektrane Peruća u kojoj smo se upoznali sa načinom nastanka električne energije pomoću gibanja vode.

Pomalo izmoreni, nastavili smo do krajnjeg odredišta, Kaštel Kambelovca, u kojem su nas toplo dočekali djelatnici hotela Baletna škola. Nakon raspakiravanja, odmah smo se uputili 5 metara od samog hotela, na plažu gdje smo se osvježili i zabavili. Nakon večere, učenici su dobili slobodno vrijeme koje su iskoristili za druženje.

Drugi dan, nakon doručka, autobus nas je poveo u antički grad Salonu. Prošetali smo ostatcima tog starog rimskog grada, vidjeli smo ostatke amfiteatra i zamislili gladijatorske borbe u Saloni.

Nakon Salone krenuli smo do Splita. U Splitu nas lokalna vodičica povela u razgled grada. Vidjeli smo i detaljno se upoznali sa  predivnom Dioklecijanovom palačom te ponovili i proširili znanje povijesti. Vidjeli smo i Peristil, katedralu i zvonik sv.Duje te prošetali Splitskom rivom. Nakon zanimljivog, ali i iscrpljujućeg puta osvježili smo se na pješčanoj plaži Bačvice i ručali. Poslije zasitnog ručka autobusom smo krenuli do stadiona Poljud. Tamo smo uz stručno vodstvo naučili nešto o povijesti Hajduka i vidjeli razne pehare i nagrade kluba te naravno i sam stadion. Nakon povratka u hotel, ponovo smo se kupali  na plaži i pošli na večeru. Siti, krenuli smo u šetnju Kaštelima te se zabavili u lunaparku.

Treći dan, u planu su bili posjet  Sinju i Trogiru. U Sinju smo vidjeli Alkarsko trkalište i spomenik Sinjskoj alki. Nakon malo slobodnog vremena u centru Sinja, posjetili smo Samostansku crkvu Gospe Sinjske. Pri dolasku u Trogir, lokalni vodič pričao nam je o povijesti Trogira te ih je poveo u razgled grada. Od Gradskih zidina, do Katedrale sv. Lovre, razgledali smo krasan grad Trogir te uživali u ručku. Povratkom u hotel, dobili smo nešto slobodnog vremena za odmor u sobama, a zatim se opet uputili na kupanje. Večerali smo i otišli na spavanje kako bi bili odmorni za povratak kući slijedećeg dana.

Zadnji dan, oprostili smo se s morem još jednim kupanjem i ručkom u restoranu hotela. Na povratku kući, još nas je čekala tvrđava Klis. Vodič obučen u povijesnu uskočku odoru vodio nas je po utvrdi i pokazao ostatke oružja i odjeće iz prošlosti. Nakon još jedne povijesne avanture, uslijedio je povratak u Koprivnicu.

Nakon večere u  Burger Kingu, kućama smo se vratili oko 9 sati navečer. Učenici su zahvalili i zapljeskali razrednicima, vodiču i vozaču koji su im pružili jedno nezaboravno iskustvo.

Alegra Hammoud i Ana Vondraček, 8.b