« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021325
Učitelji naše škole vodili radionice na 62. Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku, 22. do 25. lipnja 2022.
Autor: Snježana Mihočka, 29. 6. 2022.

Izvješća i članci pišu se objektivno, iznoseći činjenice, ali ja moram uplesti emocije i biti subjektivna.

Sudjelovati na ovom Festivalu po prvi put nezaboravno je iskustvo i svojevrsno priznanje.

Na prvu me osvojilo šarenilo uskih, kamenih kala stare šibenske jezgre iznad kojih su lepršale zastavice dječjih likovnih radova na kojima su bili likovi djece svih rasa i boja.

Turisti iz različitih dijelova svijeta, zastajkivali su i slikali to šarenilo. Iako je bilo vruće (na vrijeme ne možeš utjecati), ponese te ta atmosfera.

Do sada sam u HNK ulazila kao gledatelj, a sada sam u taj hram umjetnosti ušla po akreditaciju na kojoj je pisalo moje ime i prezime ispod službenog logotipa Festivala. Uz dobiveni materijal za radionicu, popis prijavljene djece i podatke o lokaciji održavanja, avantura je mogla početi.

Veliku pomoć u snalaženju i odgovorima na sva pitanja pružili su kolege i kolegice koji su već sudjelovali na Festivalu. Zahvaljujem im na potpori i moram reći da imaju zavidnu reputaciju. Organizatori ih pozdravljaju na svakom koraku prepoznajući njihov rad i angažman.

A sad činjenice.

Kolege Mihael Kivač i Saša Špoljarić – realizirali su radionicu Snimam televizijsku reportažu u kojoj su sudionici trebali pratiti događaje i montirati priloge za Festival.

Kolegice Martina Trešćec Godek i Nikolina Sabolić polaznike radionice Želim biti televizijski voditelj učile su što je uloga novinara - spikera i urednika TV-reportaže koje su snimali.

Maja Sinjeri i Dubravka Bijelić u lutkarskoj radionici Čudovište iz Jadrana motivirale su djecu za osmišljavanje igrokaza ekološke teme, izradu lutaka od papira i otpada te izvođenje igrokaza pred publikom, koji je prikazan publici posljednjeg dana trajanja radionice.

Radionice su bile popunjene, a prijavljeni polaznici su aktivno i zainteresirano sudjelovali, pa uspjeh nije izostao, što dokazuju snimljeni materijali koji su objavljeni na Facebook stranici Festivala.

U večernjim satima imali smo slobodan ulaz na dramski dio festivala. Pogledali smo kazališne predstave:  „Najljepši posao na svijetu“ Gradskog kazališta Trešnja, „Patka, smrt i tulipan“ HNK iz Varaždina i „Mama, ja sam pozelenio“ Gradskog kazališta Žar ptica.

U programu ulica i trgova svi uzrasti djece mogli su pronaći nešto zanimljivo.

Na svakom koraku susrećeš poznata lica iz kazališta ili javne scene, pa i to ima svojih čari kad znaš da sudjeluješ na Festivalu s profesionalcima, a onda te srdačno pozdravi Jakov Bilić, ravnatelj Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku pod čijim se okriljem Festival održava.

I što reći?

Upečatljivo iskustvo, čast sudjelovanja, lijepo i veselo druženje koje bi svakako trebalo ponoviti.

Dubravka Bijelić