Ukupno: 2026583
Planinarski pohod na Sljeme
Autor: Snježana Mihočka, 28. 3. 2011.

U subotnje jutro je 40 učenika naše škole predvođeno planinarskim vodičima Zoranom Pintarićem, Ivanom Kolar, Borisom Majerusom te Miroslavom Kanisekom, a u organizaciji HPD-a Bilo iz Koprivnice pohodilo na planinu Sljeme u osvajanje istočnog vrha zvanog Lipa koji je na 709 metara nadmorske visine.

Putovanje do podnožja gdje se smjestilo prekrasno brdsko naselje Planina donja trajalo je malo manje od dva sata nakon čega smo započeli planinarenje. Staza nam se činila prilično strma, a vrh neosvojivo visok. Unatoč početnim problemima vezanim za formiranje kolone, prvim žuljevima na novim planinarskim cipelama, preteškim torbama punim sokova i sendviča, željom za što skorijim osvajanjem vrha te nedostatkom zraka zbog nepravilnog disanja i previše razgovora, ali i premalo fizičke aktivnosti u proteklim mjesecima do vrha smo došli nakon nešto više od 90 minuta. Pred vrhom se nalazi prekrasna brdska livada puna visibaba, šafrana, jaglaca i mnogih drugih biljaka u kojima smo uživali nekoliko minuta. Na livadi je i kapelica Hrvatskih mučenika koju smo razgledali izvana te uživali u njenoj hladovini. Uputili smo se do vrha gdje se nalazi vidikovac te planinarski dom u kojemu smo jeli palačinke, zeljanicu te se okrijepili sokovima. Pogled s vidikovca je oduševljavajući te ćemo ga dugo pamtiti. Nakon gotovo dvosatnog igranja i zabavljanja na vrhu uputili smo se u podnožje te u povratku do Koprivnice posjetili centar Vrbovca. Kućama smo stigli zadovoljni svojim prvim planinarskim pohodom.

Miroslav Kanisek, prof.