Ukupno: 2026528
Kampanja OŠ „Đuro Ester“ za energetsku učinkovitost
Autor: Snježana Mihočka, 18. 5. 2011.

4. 4. 2011. U Gradskoj vijećnici u Koprivnici, učenici i učitelji OŠ „Đuro Ester“nastavili su svoju kampanju podizanja svijesti o štednji energije i važnosti uvođenja obnovljivih izvora energije.

Učenici osmih razreda pripremili su iscrpna predavanja na temu energije prikazujući trenutni odnos ljudi prema energiji i prirodi te ističući zaokrete koji su nužni u tom odnosu kako bi se zaustavilo uništavanje prirode i klimatske promjene.
Predavanje je otvorila ravnateljica OŠ „Đuro Ester“ mr. Sanja Prelogović izrazivši dobrodošlicu gostima i podršku svim učenicima i učiteljima koji su sudjelovali u u4energy aktivnostima.
Prof. Tomislava Kraljić pobliže je upoznala goste s natjecanjem u4energy. Radi se prvom europskom natjecanje u obrazovanju o energiji koje organizira Europska komisija, a natječu se škole iz cijele Europe. U4energy je inicijativa s kojom blisko surađuje povjerenik za energiju Günther Oettinger.
O samoj energiji i načinima kako se ona iskorištava u Hrvatskoj i u svijetu  govorila nam je učenica 8a razreda Iva Pobi. U svom izlaganju osvrnula se i na nedavnu nuklearnu katastrofu u Japanu podsjećajući nas još jednom na velike rizike koje sa sobom nosi nuklearna energija.
Učenice 8c razreda Klara Pavković i Lucija Madunić govorile su o fosilnim gorivima i neobnovljivim izvorima energije te načinima kako smanjiti njihovu potrošnju. Istaknule su negativne posljedice koje takvi izvori imaju na ljude i okoliš te nas potaknule na odgovorno ponašanje prema nama samima i prema budućim naraštajima.
Tomislav Kušević, učenik 8b razreda dao je konkretne primjere kako se odgovorno ponašati prema energiji u našem domu te tako štedjeti i energiju i novac.
Borna Alvir, učenik 8d razreda održao je predavanje o zdravim izvorima energije koji ne zagađuju okoliš kao što su snaga vjetra, vode, solarna energija, biogorivo, biomasa, bioplin i geotermalna energija. Nasuprot njima istaknuo je fosilna goriva, ugljen, naftu, prirodni plin i nuklearnu energiju kao izvore energije koji zagađuju i uništavaju okoliš. “Kad bismo slušali prirodu, a ne svoju pohlepu, ne bismo više trebali birati između obnovljivih i neobnovljivih izvora energije.”rekao je Borna.
Paula Kiš, učenica 8e razreda u svom se predavanju orijentirala na svijet budućnosti i pokazala je primjere energetski efikasnih rješenja kao što su pasivne kuće. Predstavila je i Pavegen sisteme odnosno ploče koje postavljene na pješačkim stazama energiju skupljaju preko ljudskih koraka. Energija dobivena na taj način može se upotrijebiti za uličnu rasvjetu, reklame, oglase i slične manje potrošače energije.
Predavanje naših učenika slušao je gradonačelnik Grada Koprivnice Zvonimir Mršić kojemu je tom prilikom uručena Povelja učenika i učitelja OŠ „Đuro Ester“. Budući da su zabrinuti zbog pretjeranog i neracionalnog trošenja energije te općenito zbog odnosa ljudi prema prirodi, u svojoj su Povelji naveli aktivnosti kojima bi se taj odnos u našem gradu i okolici promijenio. Povelja je zamišljena kao pomoć  gradskim vlastima u ostvarivanju kvalitetnijeg suživota s prirodom i boljeg odnosa prema energiji i okolišu. Neke od aktivnosti koje učenici OŠ „Đuro Ester“ predlažu su: postavljanje solarnih ploča i solarnih kolektora na škole i ostale javne ustanove, stambene zgrade, semafore i uličnu rasvjetu; uvođenje i promicanje obnovljivih izvora energije u našoj županji, na primjer vjetroelektrana i solarnih elektrana; organiziranje edukativnih predavanja za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, poticanju eko proizvodnje hrane, korištenje biorazgradivih pesticida,  poticanje korištenja oborinskih voda te pohvaljivanje i isticanje ekološki osviještenog djelovanja građana.
OŠ „Đuro Ester“ u svojim je aktivnostima surađivala s Regionalnom Energetskom Agencijom Sjever koja je svojim savjetima i idejama podržala nastojanja učenika da osvijeste ljude o važnosti uporabe obnovljivih izvora energije.  Agencija ih je inspirirala na pisanje Povelje i omogućila tiskanje priče Eko pustolovina. Priču su u suradnji sa REA-om napisali učenici OŠ „Đuro Ester“ Patricia Kučan, Marko Papac, Tea Škoda i Lucija Madunić, pod vodstvom nastavnice hrvatskog jezika, profesorice Sanje Kapusta.
Zahvaljujući agenciji ova će se priča distribuirati u obliku slikovnice na području Koprivnice, Varaždina i Virovitice među učenicima osnovnih škola i u knjižnicama. Tako će se i nakon natjecanja nastaviti širiti svijest o energetskoj učinkovitosti. Predavanju su također prisustvovali i predstavnici agencije, voditelj projekata Boris Kuharić i ravnatelj Ivan Šimić koji se gostima i obratio s riječima podrške suradnji agencije i škole. Osim suradnika skupu je prisustvovala i predstavnica Agencije za Konkurentnost i Inovacije ( Executive Agency for Competitiveness and Innovation (EACI), voditeljica projekata Europske Unije, Vassilia Argyraki.

Učenici i učitelji OŠ” Đuro Ester” svojim su aktivnostima pridonijeli stvaranju kvalitetne budućnosti našeg grada i okolice. Vjeruju da će poruke koje su izrekli potaknuti ljude na razmišljanje o štednji energije i o tome da postoje i zdravi načini dobivanja energije koji ne zagađuju prirodu i ne uništavaju zdravlje te da ćemo mi svi zajedno odlučiti koristiti upravo takve oblike energije.

Tomislava Kraljić,prof