Ukupno: 2026502
Američka delegacija u posjetu Koprivnici
Autor: Snježana Mihočka, 23. 5. 2011.

Na poziv županijskih voditeljica stručnog vijeća za demokratsko građanstvo Sanje Prelogović i Jasne Kraljić Cmrk, a uz suradnju s Agencijom za odgoj i obrazovanje i savjetnicom Nevenkom Lončarić-Jelačić, prošli tjedan 18.5.2011. god. Koprivnicu je posjetila delegacija iz SAD-a.

Delegacija iz SAD-a bila je u sastavu:

Marilyn R. Cover, izvršna direktorica Projekta Zakon u razredu (CLP), neprofitabilne organizacije koja već postoji 25 godina, a glavni je cilj pripremanje učenika da bi postali aktivni građani. CLP organizira radionice za preko 400 nastavnika godišnje i obrazuje preko 15,000 učenika kroz različite odgojno obrazovne programe vezane uz građanski odgoj i pravo. Gđa Cover također predaje na pravnom fakultetu Lewis & Clark Law School u Oregonu koji je vodeći fakultet u SAD za pravo vezano uz zaštitu okoliša.

Već desetak godina u Hrvatskoj organizira simulirana suđenja u suradnji s Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta, Agencijom za odgoj i obrazovanje i sucima Vrhovnog suda, gosp. Đurom Sessom i gosp. Marinom Mrčelom, smotru projekata iz Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za demokratsko građanstvo i ljudska prava, i mnogobrojne seminare za učitelje i profesore na temu građanskog odgoja;

Patricia Quann,izvršna direktorica Odgojno-obrazovnog centra za pravo iz države Delaware, koordinatorica za mnogobrojne projekte vezane uz pravo i građanski odgoj kao što su simulirana suđenja i projekt Građanin;

Muriel Jane Brady, sutkinja Vrhovnog suda u državi Delaware;

Dave Ernst, odvjetnik iz odvjetničke kuće Davis Wright Tremaine i predsjednik upravnog odbora CLP;

Lena Knofler, studentica i Brian Ernst, student.

Gospođa Cover već je nekoliko puta posjetila Koprivnicu i uvijek je uz prezentaciju rada učenika iz Projekta Građanin i Zakon u razredu, željela vidjeti kako škole surađuju s lokalnom zajednicom. Nekoliko puta držala je predavanja za odgojitelje, učitelje, profesore, stručne suradnike, ravnatelje i ostale prosvjetare koji rade s djecom u našoj Županiji. Ovoga puta cilj dolaska bio je, uz prezentaciju rada učenika iz Gimnazije, susresti se s Gradonačelnikom, posjetiti Podravku i Županijski sud te s njima izmijeniti iskustva. Delegaciju je primio zamjenik gradonačelnika gosp. Dražen Pros, predstavnici Podravke uz organizaciju gosp. Krunoslava Bešvira te gđa Melita Mioč-Felak i gosp. Krešimir Kraljic na Županijskom sudu u Koprivnici.

Idući dan 19.5.2011. god. ista delegacija pratila je prezentaciju učenika iz mnogih škola Republike Hrvatske, pa tako i naše Županije, na državnoj smotri projekata u starogradskoj vijećnici u Zagrebu i to učenike iz: OŠ Molve, OŠ Ferdinandovac, OŠ “Đuro Ester”, COO Podravsko sunce, Gimnazije Dr. Ivana Kranjčeva, Đurđevac i Gimnazije “Fran Galović”, Koprivnica.

Sanja Prelogović i Jasna Kraljić Cmrk