Ukupno: 2027852
Tulum bez alkohola u Gradskoj vijećnici
Autor: Snježana Mihočka, 9. 10. 2011.

Učenici 7. a i 7. d razreda sudjelovali su u srijedu 5. listopada u tematskoj parlaonici Tulum bez alkohola u Gradskoj vijećnici. Učenici gradskih osnovnih škola raspravljali su o tome je li moguć tulum bez alkohola ili zabava nije moguća bez alkohola.

U pozdravnom govoru gradonačelnik gosp. Mršić naglasio je da je Gradska vijećnica mjesto na kojem se donose važne odluke u Gradu, a svakoj odluci prethodi rasprava. Pozvao je učenike da upravo u ovo vrijeme i na ovom mjestu izraze vlastite stavove i argumentirano zastupaju svoje mišljenje. Raspravi su prisustvovali gosti: pedagozi, sociolozi, obiteljski centar, doktorica Gazdek, novinarske grupe i novinari. Nakon uvodne riječi moderatora, učenika srednjih škola, koji su objasnili pravila debate i postavljali potpitanja, učenici su u zastupanju svojih stavova nastojali odgovoriti kako izgleda tulum bez alkohola, tko je kriv što sve više mladih konzumira alkohol, kako alkohol utječe na uspjeh u školi, na društveni i obiteljski život, odnos s roditeljima i prijateljima, komentirali su subotnja okupljanja u parku, naglasili štetne posljedice ispijanja alkohola. U vrijeme kada je sudski odbor napustio dvoranu kako bi donio odluku o pobjedničkoj strani debate, prisutnima se obratio gosp. Novosel podijelivši svoje privatno iskustvo liječenog alkoholičara. Iako se u raspravi tvrdilo da čašica, dvije alkohola nije štetna ni opasna, gospodin je naglasio da se još nije našao čovjek koji bi mogao potvrditi koja će čašica presuditi put do ovisnosti. U raspravi su pobijedili učenici afirmacijske skupine koji su zastupali stav da za dobru zabavu, provod i nezaboravno druženje nije potreban alkohol jer su imali kvalitetnije odgovore na pitanja moderatora i argumentirali svoje tvrdnje primjerima događanja iz društvene okoline. Zaključci govore da se teško obraniti od onoga što nameće okolina, ali samo o nama samima ovisi kako ćemo postupiti i u kojem pravcu usmjeriti svoj životni put. Svi su učenici dobili priznanja za sudjelovanje, besplatan ulaz na kino predstavu i kupanje na gradskim bazenima, a učenici pobjedničke skupine ponijeli su kući i knjige.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničar