Ukupno: 2028040
Projekt: Deset dana bez ekrana
Autor: Snježana Mihočka, 18. 3. 2012.

Tijekom ožujka učenici i razrednice drugih razreda naše škole krenuli su u ostvarenje projekta „Deset dana bez ekrana“. Projekt je nastao u Francuskoj, a u našoj zemlji razrađen je na Sveučilištu u Zadru.

Cilj je projekta osvijestiti roditelje i učenike o štetnosti prekomjernog gledanja „tri ekrana“ (televizija, Internet, mobitel), a zadatak je ne koristiti tijekom deset dana navedena tri ekrana. Učenici i roditelji o tome vode dnevnik u koji se mogu navesti i ono što je gledano tijekom tih deset dana. Na kraju projekta učiteljice će bodovati koliko je koji učenik i njegova obitelj bio uspješniji u ostvarenju danih zadataka. Najbolji će biti nagrađeni.

Prije ulaska u ostvarenje projekta roditelje je na roditeljskim sastancima pedagoginja škole upoznala s projektom i održala predavanje na temu „Mediji i odgoj“, a učenici će prije n satovima razrednog odjela biti upoznati sa prednostima i štetnostima prekomjernog gledanja „tri ekrana“.

Plan aktivnosti u projektu je slijedeći:

Voditelji projekta:

pedagoginja Jasna Relja, razrednice Dubravka  Bijelić, Nada Čolak, Nina Ninković, Željka Đurkan.

Skupina:  učenici 2. razreda

Cilj projekta:

• vježbati kritičko mišljenje prema medijskim sadržajima
  • potaknuti na kvalitetnije i raznovrsnije korištenje slobodnog vremena
  • poboljšati komunikaciju i suradnju u obitelji
  • poboljšati odnos s vršnjacima
  • razviti osobnu odgovornost za korištenje medijskih sadržaja od strane djece i roditelja

Zadaci:

• smanjiti vrijeme korištenja „triju ekrana“
  • u slučaju selektivnog korištenja, koristiti ekrane samo za ono što je opravdano i korisno.

Vrijeme: II. polugodište školske godine 2011./2012.

Mjesto:  škola, roditeljski dom

Literatura:

1. Miliša, Z. i sur. (2010.), Mladi – odgoj za medije, Zagreb, MEP

2. Tudor, G. i sur. (2010.), Deset dana bez ekrana, Zagreb, MEP

Tijek aktivnosti:

1. Informacije i predstavljanje projekta roditeljima učenika na roditeljskim sastancima

- tema na roditeljskom sastanku: Mediji i utjecaj na odgoj

2. Radionice za učenike: 1.Dobre i loše strane medija, 2. Loše poruke koje šalju mediji, 3. 3. Evaluacija projekta od strane učenika.

4. Provođenje akcije Deset dana bez ekrana – vođenje dnevnika o korištenju ekrana

5. Objava rezultata i pobjednika – priznanja sudionicima

6. Evaluacija projekta s roditeljima