Ukupno: 2026457
¨MATURALAC¨ 7. D razreda
Autor: Snježana Mihočka, 1. 7. 2012.

Nakon što smo svi uspješno završili sedmi razred, došlo je vrijeme odmora i dani bezbrižnosti. 19.6.2012. u šest sati ujutro izlazile su prve sunčeve zrake i mi smo krenuli na dugo očekivan put, maturalno putovanje.

Uzbuđeni i puni napetosti koračali smo jedan po jedan prema autobusu. Upoznali smo se sa vozačem Zlatkom, koji nas je bez ikakvih problema doveo do odredišta. Tu je bila i voditeljica Katica sa mnogo talenata, uvijek spremna za zabavu, pjevanje i plesanje.

Ne vjerujem da je itko spavao noć uoči putovanja , svi moji prijatelji su bili progonjeni adrenalinom. U autobusu se pjevalo iz petnih žila, naravno samo vesele pjesme. Par puta smo stali na odmaralištu. Na putu smo stali u Gorskom Kotaru (Fužine) da bi razgledali prekrasnu špilju Vrelo. Ona je slučajno otkrivena pedesetih godina prošloga stoljeća kod izgradnje akumulacijskog  jezera Bajer. Starost joj se procjenjuje na 3,5 - 4 milijuna godina, a dugačka je tek 300 metara. Izuzetno je lijepa i očuvana. Nakon par sati vožnje dolazimo do našeg hotela Pula u Puli. Smještaj u hotel smo svi priželjkivali zbog dugog puta. Došlo je vrijeme da se osvježimo u moru. Hitrim korakom spustili smo se do plaže i prepustili se ljepoti i čistoći mora. Navečer smo večerali, a poslije imali zajedničko druženje u sobama. Pomalo umorni legli smo spavati. Drugi dan je bio pred nama. Ujutro smo krenuli u razgledavanje Pule.

Posjetom Pulske arene sjetili smo se kako je izgledao sport u antičko doba. Gotovo smo mogli vidjeti drevne borce , gladijatore kako se međusobno bore. Arena nam se svidjela, no bilo je jako vruće pa smo krenuli dalje. Prošli smo kroz Slavoluk Sergijevaca, to jest Zlatna vrata koja su nas vodila prema Forumu gdje nas je očekivao prekrasni Augustov hram. Osjećaji koji vas prožmu dok prolazite ispod luka Zlatnih vrata vratit će vas na tren u ono doba kada su kroz ta vrata prolazile nekadašnje rimske legije na svojim odlascima u osvajanja ili na trijumfalnim povratcima iz mnogih bitki. Dolaskom na trg dobili smo 2 sata slobodno za shopping što se svima svidjelo. Vratili smo se u hotel i ostatak dana smo se posvetili druženju sa prijateljima i nastavnicima , što mi je garantiralo dobru zabavu, ali i opekline od sunca. Navečer je bio organiziran i disko. Sljedeći dan smo putovali do Fažane, stanice do našeg odredišta NP Brijuna koji nam je potpuno izmjenio poimanje prirode.

Ljepota otoka se ipak ne može izreći riječima. Osim specifične prirode koja obitava na otoku, vlakić nas je odveo u samo srce otoka u kojem smo mogli vidjeti razne životinje dovedene iz cijelog svijeta. Tu je bila i 52-godišnja papiga Koki koju je bivši predsjednik Josip Broz Tito dobio na poklon, te  slon Lanka. Vraili  smo se u hotel, ručali i krenuli u bazen. Tamo smo se odmorili, a navečer smo se zaputili pješice u grad. To nas je iscrpilo i ubrzo smo se vratili u hotel.  Dan nakon toga, rano ujutro došli smo do Poreča. Grad Poreč nas je oduševio svojom povijesnom gradskom jezgrom, te najpoznatijom građevinom na tim prostorima, Eufrazijevom bazilikom koja je toliko lijepa i specifična da je upisana u UNESCO-ve svjetske povijesne građevine. Razgledavali smo unutrašnjost samoga grada te smo poslije dobili slobodnog vremena. Kasnije smo se kupali i upotpunili dan zabavom i veseljem. Sljedeće jutro čekalo nas je rano buđenje zbog spremanja kofera i polaska kući. Po želji smo se mogli okupati u bazenu i ići u dućan. Nakon obilnog ručka, pomalo tužni sjeli smo u autobus i krenuli do Pazina. Pazin je smješten u samom središtu Istre. Stari dio grada smješten je nad strmim liticama ispod kojih se nalazi ponor rječice Pazinčice tvoreći tako geološki fenomen poznat kao Pazinska jama. Putem do doma stali smo u Karlovcu, u Mcdonald's-u. Iscrpljeni i umorni spavali smo u autobusu sve do Koprivnice gdje su nas dočekali roditelji sa mnogo oduševljenja što nas vide.

Maturalac ćemo uvijek pamtiti i ostat će nam u lijepom sjećanju. Dosta toga smo naučili i zapamtili. Voljela bi da ovo možemo ponoviti bar još jednom sa cijelim razredom u zajedničkom druženju. Maturalno putovanje nas je zbližilo i saznali smo jedni o drugima nešto što prije nismo znali. Mogu reći da smo i promjenili mišljenje jedni o drugima, naravno na bolje. Više smo se sprijateljili, i čak otkrili neke tajne što prije nismo činili. Bila su ovo najljepša 5 dana koje smo kao cjelokupan razred proveli zajedno uz minimalne prepirke i svađe. :)

Petra Golubić