« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021188
Parlaonica u Gradskoj vijećnici
Autor: Snježana Mihočka, 2. 10. 2012.

U okviru obilježavanja Dječjeg tjedna u Gradskoj vijećnici održana je debata u kojoj su sudjelovali i učenici naše škole. Tema rasprave bila je Odnos mladih i starijih, vezano uz proglašenje 2012. godine kao Godine aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti.

Moderatori i suci bili su učenici gradskih srednjih škola, a u raspravi su sudjelovali učenici triju osnovnih škola. Na početku rasprave pozdravila nas je gospođa Vesna Želježnjak, v. d. gradonačelnice grada Koprivnice. U tijeku rasprave učenici su nastojali razjasniti zašto dolazi do sukoba između mlađe i starije generacije ljudi, je li za starije bolje da žive s mladima ili u domu za stare i nemoćne, koje su prednosti i mane zajedničkog života, zašto su priče starijih ljudi mladima nezanimljive i druga pitanja. Afirmacijska skupina učenika naglašavala je da nas stariji ljudi mogu mnogočemu poučiti svojim životnim iskustvom, da ih treba uvažavati i slušati jer smo gotovo sve bitne stvari u životu naučili od njih, da trebamo o njima brinuti, kao što su oni brinuli o nama, a ne ih prepustiti samačkom životu. Negacijska skupina zastupala je stav da zbog razlike u godinama te velikih razlika u prijašnjem i sadašnjem načinu života između mladih i starih ne postoje zajedničke točke te da nam u današnje doba napredne tehnologije i ubrzanog načina života njihove priče i savjeti ne mogu biti puno od koristi.

Iako je u raspravi pobijedila afirmacijska skupina, svi su se složili da se prema starijima moramo odnositi s poštovanjem i obzirom, pokazati strpljenje i uputiti im lijepu riječ. U znak zahvale za sudjelovanje u akciji svi sudionici rasprave nagrađeni su priznanjem i prigodnim poklonom Grada i Podravke. Na kraju nam se obratila i gospođa Ana Pleskalt, umirovljena profesorica glazbene kulture, i razveselila nas humornim, ali i poučnim riječima. Rekla je da u nama vidi svoju mladost, a mi u njoj možemo vidjeti svoju starost jer nas sve čeka isti životni put. Nakon ovog poučnog iskustva odlučile smo više poštovati svoje bake i djedove jer znamo da im se uvijek možemo obratiti za pomoć i da nam svojim savjetima žele samo dobro u životu.

Tekst: Irena Zebec i Ana Želimorski

Fotografije: Lovro Jerčinović