Ukupno: 2027752
Zanimanja u zavičaju
Autor: Đurđica Lucek, 5. 3. 2013.

U sklopu predmeta priroda i društvo u 2. razredu učenici su se bavili nastavnom temom Zavičaj. Uz pomoć različitih materijala i neposredne stvarnosti upoznajemo zavičaj u kojem živimo, njegove posebnosti, izgled i djelatnost ljudi koji u njemu žive.

U suradnji s roditeljima učenici su kroz tjedan dana (od 25.2. do 1.3.213.) upoznali neka zanimanja.

U razredu smo ugostili poljoprivrednu savjetnicu i socijalnu pedagoginju. Jedan sat proveli smo u informatičkoj učionici uz nastavnicu informatike te posjetili Policijsku upravu Kc – Kž.

Šetnjom do PU Kc – Kž  uz pratnju policijskih službenika Postaje prometne policije Koprivnica ponovili smo prometna pravila važna za pješake, a dolaskom u prostorije PU učenici su se upoznali sa zanimanjem policijskog službenika kroz rad prometne policije, kriminalističke policije, interventne policije i upravnih poslova. Kriminalistički tehničar učenicima je pokazao način izuzimanja tragova papilarnih linija.  Učenici su prisustvovali vježbi s policijskim službenim psom Besi koju je proveo policijski službenik – vodič službenog psa za detekciju opojnih droga.

Učenici su samostalno istražili i razgovarali s roditeljima o njihovim zanimanjima i to prikazali na plakatima.

Naučili smo da su sva zanimanja kojima se ljudi u zavičaju bave korisna, vrijedna i važna. Često su međusobno povezana. Radom stječemo korist za sebe, a pri tom  pomažemo drugima. Kada ne bi bilo različitih zanimanja  bilo bi teško živjeti.

Baveći se ovom temom učenici su se zainteresirali za neka zanimanja.

Nastavnu temu zavičaj i zanimanja koristili smo i u međupredmetnoj povezanosti s ostalim nastavnim predmetima.

Maja Sinjeri, dipl. učiteljica

Gost u razredu – Dunjina mama ( „liječnica za biljke“)

Danas je u našem razredu bila Dunjina mama. Zove se Željka. Došla nam je prikazati svoje zanimanje. Ona je poljoprivredni savjetnik. Daje ljudima savjete kako trebaju uzgajati biljke. Ispričala nam je dvije zanimljive priče. Jedna je bila o četiri miša i zrnu suncokreta, a druga o djevojčici Ruži i bubamarama. Pokazala nam je zbirku kukaca koje  smo znatiželjno gledali. Najviše mi se svidio jedan sjajni, zeleni kukac. Dunjina mama nam je poklonila jabuke i grmić ribizla da se brinemo o njemu. Ovaj sat prirode mi je bio jako zanimljiv.

Dinko Majerus 2.a

Gost u razredu – socijalna pedagoginja Dijana

U razredu smo imali gosta – socijalnu pedagoginju naše škole. Ispričala nam je sve o svojem zanimanju. Rekla nam je da pomaže djeci. Donijela je vrećicu punu papirića. Trebali smo izvlačiti papiriće,a na njima su bile napisane osobine. Izvukao sam papirić s osobinom uredan. Igrali smo se i pričali. Na papir smo ocrtavali ruku.           U dlan i prste upisivali smo svoje dobre osobine, a kasnije sam crtež obojao.          Bilo mi je lijepo i zabavno na tom satu.

Lovro Lokotar 2.a

U policiji

U petak smo bili u posjetu policiji. Do policije nas je pratio Lukin tata. Kad smo stigli dočekali su nas Dorijanovi roditelji i Larina mama. O tome što se radi u policiji govorili su nam Larina mama i Lukin tata.  Htjeli smo vidjeti ćelije, no u njima su se nalazile „mušetrije“ pa ih nismo vidjeli. Tada smo upoznali Besi. Besi je policijski pas. Ona je baš za igru. Bacali smo joj lopticu i zatim smo gledali kako traži drogu. Lukina mama izdaje dozvole za oružje. To je baš cool. Stalno je okružena pištoljima. Najbolje mi je bilo kad smo ostavljali otiske na papiru. Znate li da svaki čovjek ima jedinstveni otisak prstiju? To je bio najbolji posjet policiji u mom životu.

Lovro Lokotar 2.a