Ukupno: 2027020
OŠ „ĐURO ESTER“ DOMAĆIN ŠESTE ŽUPANIJSKE SMOTRE PROJEKATA U KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKOJ ŽUPANIJI
Autor: Snježana Mihočka, 24. 3. 2013.

Šesta županijska smotra projekata iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo za Koprivničko-križevačku županiju održana je 21. ožujka 2013. godine u Osnovnoj školi »Đuro Ester«, u Koprivnici.

Organizatori Smotre bili su Agencija za odgoj i obrazovanje, Županija Koprivničko-križevačka i OŠ »Đuro Ester« Koprivnica.

Sudionike skupa pozdravili su ravnateljica škole Sanja Prelogović, zamjenik župana Ivan Pal, predstavnik Ureda državne uprave Boris Sabolić te savjetnica gradonačelnice Helena Hečimović u ime Grada Koprivnice.

Na Smotri je bilo prikazano šest projekata. U prezentaciji projekata sudjelovalo je 24 učenika i devet voditelja.

Predstavljeni projekti, učenici i njihovi mentori:

• Škrinja zaboravljenih igara, OŠ Legrad, učenici: Matija Habek, Iva Šenji, Leon Sataić, Tara Kolaš, mentorica: Tamara Marcinjaš
  • Pomozi mi da se smijem, OŠ Ferdinandovac, učenici: Petra Turbelija, Martina Živko, Doris Kudumija, Martina Karan, mentorica: Mihaela Patačko
  • Molvarski negdašnji kolači, OŠ Molve, učenici: Helena Ivančan, Ana Lončar, Lorena Vincek, Ana Ivančan, mentorica: Mirela Paša
  • Internetom u avanturu očuvanja baštine, OŠ Sv. Petar Orehovec, učenici: Dario Hruškovec, Dora Kos, Marko Matus, Ljubica Tinodi, mentori: Stojanka Lesički i Darko Višak
  • Znamo li što imamo? OŠ „Đuro Ester“, Koprivnica, učenici: Filip Verčević, Hana Knežević, Lea Miloš, Tara Kučina, mentorica: Ana-Marija Bobovčan
  • Negativni pozitivci, Gimnazija „Fran Galović“, Koprivnica, učenici: Paula Stančin, Vanja Vidaković, Ivana Markulin, Luka Ernečić, mentorice: Mišela Lokotar i Marina Tomac-Rojčević.

Učenici i njihovi mentori, kroz svoje projekte, upoznavali su Ustav Republike Hrvatske, stjecali odgovarajuće znanje, razvijali vještine i stavove koji su im potrebni da se razviju u informirane, učinkovite i odgovorne građane koji će štititi i unapređivati razvoj ustavne demokracije u Republici Hrvatskoj, pa time i temeljna ljudska i građanska prava svake osobe u njoj. Učenici su u svom radu primjenjivali aktivne metode učenja i poučavanja: projektno učenje, suradničko učenje, učenje u paru, igranje uloga, simulacije, rješavanje problema, socijalno učenje korištenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija i dr.

Suci/procjenitelji bili su:

- Melita Mioč Felak, sutkinja županijskog suda u Varaždinu

- Diana Šarek, voditeljica programa i urednica školskog programa na županijskom radiju KC;

- Jasna Kraljić-Cmrk,  voditeljica ŽSV za građanski odgoj i obrazovanje

- Sanja Prelogović, voditeljica ŽSV za građanski odgoj i obrazovanje

Suci procjenitelji projekata izrekli su pohvale svim prikazanim projektima. Smotra potvrđuje kako je građanski odgoj i obrazovanje sastavni dio života mnogih naših županijskih škola. Svi projekti predloženi su za Državnu smotru koja će biti u 20. svibnja 2013. godine u Zagrebu.

Sanja Prelogović

Pogledajte fotogaleriju!