« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021100
Niz rijeku Dravu
Autor: Snježana Mihočka, 18. 4. 2013.

Terenska nastava Niz rijeku Dravu učenika 6. a i d razreda ostvarena je 15. travnja 2013. povodom Dana planeta Zemlje koji se obilježava u mjesecu travnju, točnije 22. travnja.

Posjet HE Donja Dubrava

U ranim jutarnjim satima krenuli smo iz Koprivnice prema Međimurju gdje smo, vozeći se uz rijeku Dravu, stigli do HE Donja Dubrava. Ondje smo posjetili hidroelektranu i upoznali način njezina rada, ekološki utjecaj na prostor, ponovili znanje o hidroelektranama, a potom panoramski razgledali umjetno jezero.

Spomenik utvrdi Novi Zrin

Nakon toga put nas je odveo do zoološkog rezervata Veliki Pažut koji se nalazi sjeverno od Legrada i ušća Mure u Dravu, a obiluje bogatom i raznovrsnom faunom. Posjetili smo spomenik utvrdi Novi Zrin i usput ponovili povijesna zbivanja toga vremena i proširili znanje o važnosti Velikog Pažuta, a zatim krenuli prema Repaškoj šumi gdje se nalaze nadaleko poznati Repaški hrastici (hrast lužnjak) kojima se starost procjenjuje na oko 370 godina.

Na ušću Mure u Dravu

Putovanje smo nastavili prema Čambini koja je 1999. godine proglašena Zaštićenim krajolikom, a sastoji se od Velike i Male Čambine koje su spojene kanalom. Ondje nam je bilo najljepše jer smo bili okruženi prekrasnom šumom, pronašli prostor za igru i usput učili rješavajući radne listiće.

Nakon toga je uslijedio povratak u pravcu Koprivnice.

Budući da se radi o terenskoj nastavi, uspostavljen je suodnos među predmetima: Geografija (Jasminka Fanuko Polančec), Povijest (Jasminka Fanuko Polančec), Hrvatski jezik (Sanja Kapusta), Tehnička kultura ( Tijana Martić) i SRO.

Zaštićeni krajolik Čambina

Učenicima se ovakav način rada posebno svidio što smo mogli zaključiti iz evaluacijskih listića.

Vrijeme za igru i druženje

Na kraju im preostaje izrada prezentacija koju će prikazati roditeljima na roditeljskim sastancima i ostalim učenicima škole kako bi prenijeli nova znanja koja su stekli na prostoru niz rijeku Dravu.

Sanja Kapusta, prof.