« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021162
Terenska nastava Bilogora
Autor: Snježana Mihočka, 2. 5. 2013.

Drugi A razred (2. a) s učiteljicom Majom Sinjeri, 30. travnja 2013. održao je terensku nastavu na Bilogori. Cilj terenske nastave bio je ponoviti i utvrditi sadržaje naučene na nastavi.

Upoznavanje brežuljkastog dijela zavičaja, uočavanje promjena u prirodi u proljeće, prepoznavanje i imenovanje listopadnog i zimzelenog drveća karakterističnog za naš zavičaj, upoznavanje ostalih biljaka i životinja našeg kraja.                                                                                                                                                                                                    Odredište nam je bila Bilogora i njen najviši dio - Stankov vrh (309 m).                      Kratka vožnja autobusom do sela Jagnjedovca brzo je prošla , a zatim smo pješice osvajali Bilogoru.

Uz stručno vodstvo roditelja Borisa Majerusa upoznali smo planinarsku stazu i naučili prepoznati planinarske oznake. Na najvišoj točki je kameni stup s obilježjem vrha, pečatom i nekoliko drvenih klupa. Ime je dobio po planinaru Stanku Šafaru. Podijelivši se u grupe riješili smo unaprijed pripremljene listiće iz prirode i društva, rješavali križaljku s pojmovima vezanim uz šumske biljke i životinje.

Upoznavanje brežuljkastog dijela zavičaja nastavili smo putujući kroz sela Hudovljane i Donju Veliku. Između sela Donje Velike i Gornje Velike promatrali smo debla koja su dabrovi izgrickali i „ošiljili“ poput olovke. Uz potok Veliku očito su pronašli mirni kutak za sebe. Ponovili smo dijelove vodotoka, vrste voda stajaćica i tekućica, biljke i životinje uz vodu. Vrijeme je bilo idealno za boravak u prirodi pa nam je dan brzo prošao u učenju, igri i druženju.

Maja Sinjeri, dipl. učiteljica