Ukupno: 2027876
TERENSKA NASTAVA 5.c I 5.d RAZREDA U HRVATSKO ZAGORJE
Autor: Snježana Mihočka, 26. 5. 2013.

(Varaždin, Trakoščan i Krapina 23. svibnja 2013.)

Na terensku nastavu smo krenuli (učenici 5.c i 5.d razreda) iz Koprivnice sa stajališta školskog autobusa.

Po dolasku u Varaždin razgledali smo uže središte grada, učenici su proširili znanje o povjesnoj važnosti Varaždina te odredili njegov geografski smještaj.

U entomološkom muzeju ili „Svijetu kukaca“  učenici su razgledali kukce u 3 životna područja (voda, kopno, podzemni svijet) te zabilježili njihove specifične karakteristike. Poslušali su audio zapise različitog načina glasanja, a onda u kvizu odgonetnuli o kojem se kukcu, ptici ili vodozemcu za specifično područje radi.

Vožnju smo nastavili prema Trakoščanu gdje smo razgledali dvorac te naučili o načinu života Draškovića. Učenici su naučili povijesnu važnost same utvrde. Uočili su u park šumi hrasta kitnjaka i graba, a u umjetnom jezeru prepoznali peruniku i lopoč.

Put smo nastavili prema Krapini gdje smo najprije ručali u restoranu Neandertal, a nakon ručka smo razgledali muzej neandertalca. Najprije su učenici vidjeli multimediju o načinu života neandertalaca, a tada su krenuli na put u „evoluciju Zemlje i ljudi“. Naučili su kako je nastao Svemir i Zemlja, ponovili već stečeno znanje o razdvajanju Pangee na postojeće kontinente, naučili su kako je tekao proces kemijske i biološke evolucije te kako je tekao razvoj čovjeka od Proconsula do Homo sapiensa.

Nakon razgleda muzeja obišli smo brdo Hušnjakovo i fotografirali se na mjestu fosilnih nalaza te analizirali viđeno.

Sportske aktivnosti su slijedile nakon razgleda svih lokaliteta. Učenici su igrali igre poput graničara .

Učenici su tijekom terenske nastave razvijali sposobnost opažanja, izražavanja i zaključivanja te međusobnu suradnju i toleranciju.

Razrednice: Ana-Marija Bobovčan, prof. i Vesna Hižman Perošić, prof.

Pratnja: Sanja Antolić