Ukupno: 2026565
ŽSV Geografija - Obavijesti
Ishodi učenja
Autor: Snježana Mihočka, 20. 1. 2013.

Stručni skup za mentore, savjetnike i voditelje ŽSV održan je  u Zagrebu 4. siječnja 2013.

Tema skupa je bila Primjena metodologije HKO-a u pisanju skupova ishoda učenja i definiranje kriterija vrednovanja u okviru programa nastave geografije.

Voditeljica skupa je bila Vesna Milić, viša savjetnica.

Prvu temu skupa vodio je viši savjetnik Žarko Bošnjak, prof. s temom

Pisanje skupova ishoda učenja uz pomoć metodologije HKO-a.                           Nakon upoznavanja sa zakonskom osnovom Hrvatskog kvalifikacijskog okvira i metodologijom, slijedilo je upoznavanje s osnovnim pojmovima s naglaskom na kompetencije, ishode učenja, skupove ishoda učenja te opisnice razina ishoda učenja.

Postoji 8 razina ishoda učenja, a svaka obuhvaća znanja, spoznajne vještine, psihomotoričke vještine, socijalne vještine, samostalnost i odgovornost.

Nakon toga smo upoznali postupak pisanja skupa ishoda učenja koji se sastoji od 6 koraka: profil, obujam, aktivni glagoli, provođenje provjere, uvjeti za stjecanje SIU.

Zatim smo individualnim radom naveli 5 – 10 kompetencija i zadatke za njihovu provjeru kroz temu 5. razreda Vrijeme i klima nakon čega smo analizirali učinjeno.

Druga  tema skupa je bila  Kritičko propitivanje ishoda učenja u kurikulumu geografije na kraju obrazovnih ciklusa i definiranje kriterija vrednovanja ishoda koju je vodila  dr. sc. Ružica Vuk.

Prema standardu kvalifikacije sadržaj geografije je podijeljen na 5 skupova učenja. Radom u paru i skupinama, trebali smo odrediti minimalne i optimalne ishode učenja unutar pojedinih skupova učenja i sastaviti pitanja za njihovu provjeru.

Zaključak:

Još uvijek postoje određene dileme unutar metodologije HKO-a kao i unutar skupova ishoda učenja iz geografije. Naime, Sabor bi tijekom ovog mjeseca trebao donijeti konačnu odluku, a stručni skupovi bi trebali potaknuti potrebu stručnih razgovora u našim zbornicama.

Cijeli Nacrt prijedloga zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru možete pogledati na stranici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta: www.mzos.hr Posebnu pozornost obratite na Osnovne pojmove (str.12-13) i na DODATAK A – Opisnice razina ishoda učenja (str.24-28)

Dubravka Vajdić, voditeljica