« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021109
ŽSV Geografija - Obavijesti
Geografi i biolozi u Postojnskoj jami u Sloveniji
Autor: Snježana Mihočka, 29. 4. 2013.

Učitelji geografije i biologije naše županije, nastavljajući svoje stručno usavršavanje kroz korelaciju dvaju predmeta,  posjetili su i razgledali Postojnsku jamu u susjednoj nam Sloveniji.

Postojnska jama je svjetska znamenitost već 200 godina. Početkom organiziranog turizma smatra se 1819., iako potpisi posjetitelja datiraju čak iz 13. stoljeća.

Razgled smo započeli u Proteusovoj jami -Vivariju – podzemnom zoološkom vrtu s izložbom živih spiljskih životinja. Tu smo se podsjetili na nastanak krškog svijeta -  obilježjima krških pojava i života u potpunoj tami. Vožnja vlakićem kroz podzemni pejzaž, ispod svodova koje krase najrazličitiji ukrasi impozantne veličine, poseban je doživljaj.

Špilje smo nastavili razgledati pješice kroz Postojnsku jamu, Crnu jamu i Pivku penjući se na Kalvariju, prolazeći preko Ruskog mosta i kroz Rajska vrata, kroz Lijepe jame, uz podzemni tok rijeke Pivke,  sve do Koncertne dvorane visoke 40 metara u koju stane 10 000 posjetitelja.

Boraveći u jednom jedinom špiljskom sustavu, doživjeli smo na poseban način krš i krške pojave, nastanak i razvoj špilja i špiljskih ukrasa. Uočili smo špiljsku floru i faunu i prirodni okoliš najpoznatijeg stanovnika – čovječje ribice (Proteus anguinus).

Osvijestili smo povezanost ekologije i podzemlja, odnosno spoznali ekološku osjetljivost krškog podzemlja. Stekli smo saznanja o posebnoj grani speleologije – speleobiologiji, biološkoj znanosti o životu u podzemlju.

Zbog bogatstva sigastih ukrasa, poznata kao „kraljica svih jama“ Postojnska jama pruža neponovljiv doživljaj krškog podzemlja te je kao takova najveća znamenitost Slovenije i predstavlja prvoklasno odredište.

Dubravka Vajdić, prof.

Fotogalerija