« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021086
ŽSV Geografija - Obavijesti
ŽSV GEOGRAFA U RASINJI
Autor: Snježana Mihočka, 2. 11. 2016.

Učitelji i nastavnici geografije naše, Koprivničko-križevačke županije održali su 18. listopada još jedan stručni skup koji se odvijao u OŠ Andrije Palmovića Rasinja, na prostoru sjeveroistočnog dijela Kalnika i Križevaca.

Nakon ispunjavanja upitnika o svojim kompetencijama i prijedloga plana i programa rada tijekom ove školske godine, uz domaćinstvo kolega iz OŠ Andrije Palmovića Rasinja krenuli smo u pravu geografsku učionicu, u prostor.

Vođeni ravnateljem škole gospodinom Krunoslavom Belajem krenuli smo prema prvom odredištu, Apatovcu i punionici vode Izvori Kalnika. Tu nam je sve najvažnije pokazao i objasnio voditelj, gospodin Vlado Bokšaj.

Opskrbljeni vodom i Cedevitom, put nas je dalje vodio prema Vojakovačkom Osijeku i najmanjoj Područnoj školi OŠ Ljudevita Modeca gdje su nas pjesmom i plesom dočekala 4 učenika i njihov učitelj Tihomir Pleše. Bio je to poseban doživljaj za sve. Nakon obavljenog zadatka u pokrajnjoj Pravoslavnoj crkvi sv. Nikole sa grobljem i zanimljivim nadgrobnim spomenicima te predavanjem o mjestu, slijedio je pravi jesenski ugođaj: pečeni kesteni i mošt. Hvala na gostoprimstvu.

Vrijeme je bilo neumoljivo te smo nastavili put do mjesta Glogovnica i Crkve uznesenja Marijina gdje nam je sve njene tajne ispričao velečasni Stjepan Soviček, dekan Križevačkog dekanata. Impresionirani veličinom i bogatom poviješću crkve, nastavili smo put do Križevaca gdje smo posjetili Crkvu sv. Križa te Pavlinski samostan s crkvom sv. Ane koji su pokazatelji bogate križevačke povijesti.

Osim zanimljivih objekata, potrebno je spomenuti i nadasve zanimljiv krajolik sjeveroistočnog dijela Kalnika sa svojim uzvišenjima, tokovima rječica i potoka, sa svojim šumama i ljudima koji mu udahnjuju dušu.

Obogaćeni slikama krajolika, gostoprimstvom  sugovornika i vrijednostima sakralnih objekata, tu, pokraj nas, vratili smo se u školu u Rasinji kako bismo sredili dojmove, a zatim osmislili terensku nastavu za naše učenike.

Radujemo se mnogim novim idejama i budućim susretima na ovom dijelu naše županije.

Voditeljica ŽSV iz geografije

Dubravka Vajdić Kolarić, učitelj savjetnik