Ukupno: 2025183
ŽSV Geografija - Obavijesti
ŽSV geografije 2.10.2012.
Autor: Snježana Mihočka, 10. 10. 2012.

Nastavljajući svoju edukaciju, 2. listopada održano je još  jedno Županijsko stručno vijeće iz geografije. U radu skupa  su sudjelovali učitelji i nastavnici osnovnih i srednjih škola, a domaćin je bila OŠ Andrije Palmovića u Rasinji.

Nastavljajući svoju edukaciju, 2. listopada održano je još  jedno Županijsko stručno vijeće iz geografije. U radu skupa  su sudjelovali učitelji i nastavnici osnovnih i srednjih škola, a domaćin je bila OŠ Andrije Palmovića u Rasinji.

Nakon šetnje dijelom mjesta i razgleda Župne crkve Sv. Križa, ravnatelj škole domaćina Krunoslav Belaj održao je predavanje o geografsko-povijesnim obilježjima kraja s čitavim nizom zanimljivosti kroz povijest kraja i mjesta do današnjih dana. Kao geografi, time smo proširili svoja znanja i stekli nova.

Nakon razgleda i upoznavanja obilježja kraja, slijedilo je u prostorima škole predavanje i radionica Put prema efikasnijoj nastavi renomirane dr. sc. Ružice Vuk s Geografskog odsjeka PMF-a u Zagrebu. Za efikasniju nastavu, važno je postaviti jasno definirane i ostvarive ciljeve, pravodobno, odgovorno i timski planirati, nastavu pripremati prema iskustvima prethodne realizacije, preispitivati efikasnost pojedinih etapa sata kao i oblike i metode rada. Radom u radionici prisutni su učitelji i nastavnici pokazali zavidnu kreativnost i aktivno promišljanje nastave.

Kao nastavak radionice , Elizabeta Trepotec Marić, prof. iz OŠ Ivana Lackovića Croate iz Kalinovca prikazala je nekoliko primjera dobre prakse. Kroz različite nastavne jedinice ponudila je čitav niz metoda rada: uparivanje, igranje domina, slaganje logičnih nizova, izradu asocijacija, umnih mapa, plakata, brainstorming… Time je ponudila ideje za unapređivanje nastave.

U nastavku je učiteljica geografije Zdenka Drakulić iz OŠ Sokolovac izvijestila prisutne o sadržaju međužupanijskog stručnog skupa održanog u Bjelovaru.

Teme su bile: Primjena metodologije izrade kriterija ocjenjivanja u nastavi geografije dr.sc. Ružice Vuk, Samovrednovanje nastavnog rada i profesionalnog razvoja kroz rad u radionici više savjetnice Sonje Burčar te Vrednovanje nastavnog sata više savjetnice Vesne Milić uz simulaciju sata ponavljanja Australija i Oceanija Dubravke Vajdić, prof.

Učitelji bi trebali obratiti pozornost na obrazac opažanja nastave te organizirati ogledne satove, promišljati o svojoj izvedbi nastavnog sata prisustvovanjem satovima svojih kolega, prepoznati svoje jake strane, uočiti u kojem dijelu mogu napredovati, stjecati sigurnost  i time nastavni proces učiniti efikasnijim.

Voditeljica ŽSV učitelja i nastavnika

Dubravka Vajdić, prof.