Ukupno: 2026315
4. Blog vjeroučitelja Saše Špoljarića iz Seville
Autor: Mirjana Mihalec, 19. 2. 2018.

POSJET SAFA ŠKOLI I POVRATAK U HRVATSKU

U komunikaciji s mentorom tečaja došao sam do informacije da je njegova žena također učiteljica u jednoj od škola u Sevilli. Postavio sam pitanje je li moguće dogovoriti posjet školi. Uzeo sam adresu škole i čekao razgovor mentora i vodstva škole. U veoma kratkom roku dogovoren je posjet i sastanak s vjeroučiteljicom (Lola Gelo) u školi. Lola je inače časna sestra, misionarka koja vrši službu vjeroučiteljice u školi i obavlja ostale pastoralne dužnosti u župi i u samostanu. Samim ulaskom u prostore škole osjeća se odgojna djelatnost same ustanove i duh religijskog odgoja cijele škole. U školi je strogo zabranjeno slikanje djece strancima pa od fotografija imam samo neke njihove radove i sliku igrališta i zgrade.

Škola „Nuestra Señora de los Reyes" je katolički obrazovni centar privatnog karaktera, koji pripada velikoj neprofitnoj odgojnoj ustanovi pod nazivom zaklade SAFA „Stručne škole svete obitelji) kojoj pripada 27 centara s više od 1.000 profesora i 20.000 učenika. Svi učenici i nastavnici povezani su putem Moodle sustava e-učenja. Škola, koja se nalazi u samom centru Seville, između Alameda de Hércules i Puente de la Barqueta ima sve nesveučilišne faze obrazovanja od ranog djetinjstva do visokog stručnog usavršavanja. Sveukupno ima oko 750 učenika i nastava se odvija u jednoj smjeni. Trenutačno centar ima odjel za djecu vrtičkog uzrasta, predškolskog uzrasta, osnovnoškolskog uzrasta do šestog razreda, četiri godine srednjoškolskog uzrasta i dvije godine preddiplomskog studija te dva ciklusa računalnog treninga (jedan od srednjeg stupnja i drugi s višim stupnjem).

Već kod prvog susreta s vjeroučiteljicom Lolom vidljiva je njezina misija u školi. Veselo i radosno lice koje otvara sva vrata svakog čovjeka i omogućuje jasniji i bolji odnos s učenicima i učiteljima. Prošetali smo školom, obišli različita razredna odjeljenja, od najmlađih do najstarijih učenika škole i proveli jedan veliki odmor zajedno na školskom igralištu. Upoznao sam puno učenika i učitelja koji su mi s osmjehom pristupili i rado popričali o mojoj domovini, školi, obitelji i hobijima. Porazgovarali smo i o školskom sustavu koji je drugačiji od našeg s obzirom na broj godina učenja za osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje.

Završetkom mog posjeta radosno odlazim na zadnju edukaciju vezano za programski alat Moodle. Svaki rastanak je tužan pa je tako bio i moj. Prvenstveno s ljudima s kojima sam provodio popodnevne sate na edukaciji i s ljudima koji su me uvijek radosno čekali u hostelu. Na kraju edukacije za sve naučeno primili smo certifikat o odrađenoj edukaciji, spremili rad na svoje računalo i razmijenili kontakte za moguće buduće suradnje na projektu. Budućnost projekta ovisi o prenošenju naučenog ostalim učiteljima, a onda i učenicima naše škole.

Nakon edukacije dogovorena je zajednička večera s polaznicima tečaja gdje smo uspjeli popričati o našim školama i budućim projektima. Sljedeći dan uslijedilo je pakiranje stvari i sam povratak koji se odvijao bez nekih posebnih dogodovština jer su sve relacije već bile poznate i prijeđene.

Zahvaljujući Erasmus+ projektu „Going the Extra Mile“ upoznao sam nove gradove, ljude različitih nacionalnosti, uvidio svoje jezične mogućnosti, naučio nova znanja i na tome sam neizmjerno zahvalan. Zahvalio bih se ravnateljici naše škole na ukazanom povjerenju, Erasmus+ timu (Mirjana, Andreja, Helena, Biserka, Mirna, Tomislava, Ivan, Igor) naše škole koji mi je uvijek priskakao u pomoć kada je nešto zatrebalo, vjeroučiteljima (s. Donata, Tomislav) koji su me mijenjali i boravili cijeli dan u školi, svim kolegicama i kolegama koji su pitali, zvali i informirali se, a najveće hvala mojoj obitelji, mojim curama, koje su mi bile velika podrška i potpora i sedam dana bez moje pomoći.

THE END

… do nekog sljedećeg pisanja bloga …

Saša Špoljarić, Sevilla, Španjolska

Informacije navedene u članku odražavaju isključivo stajalište autora. Europska Komisija nije odgovorna za uporabu informacija koje su u članku navedene.