« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021309
Planinarski izlet na Kamešnicu
Autor: Snježana Mihočka, 29. 4. 2015.

U subotu 25. travnja u 5 sati izjutra krenuli smo na dvodnevni planinarski izlet prema Kamešnici. Vozili smo se do Karlovca gdje smo se kratko zadržali i pogledali muzej na otvorenom o Domovinskom ratu. Na livadi smo doručkovali ukusne sendviče koje su nam roditelji pripremili. Slijedeće je stajalište bilo na Rastokama.

Slapovi su bili prekrasni, šum vode i stare drvene kuće su nas oduševile. Neki učenici su prvi puta ovdje i nisu mogli vjerovati da kod nas postoji ovakva ljepota. Prošetali smo stazama i poslikali se te popili sok. Vozili smo se dalje do Baraćevih špilja. Vodič nas je dočekao, objasnio nam je gdje se nalazimo i poveo nas kroz jednu od četiri špilje. U špilji smo vidjeli šišmiše, naučili smo o sigama i bili iznenađeni kada nam je rekao da je potrebno nekoliko stotina godina da nastane jedan milimetar špiljskog ukrasa. Vodič je na nekoliko trenutaka ugasio svijetla te doživjeli pravi ugođaj špilje i potpunog mraka u kojemu čovjek brzo izgubi orijentaciju. Nakon špilja nastavili smo prema Kninu, a zatim uz Peručko jezero do mjesta Vrdovo. Put je bio planinski sa puno zavoja te se autobus sporo kretao. Neki učenici bili su nestašni te su naši učitelji odluči da bi bilo dobro nastaviti pješice. Put kroz planinu bio je dug, ili se to nama tako činilo, a svježi zrak nam je dodatno otvorio apetit. Stigli smo do doma nakon nešto više od jednog sata hoda. U domu su nas dočekli ljubazni domaćini. Smjestili smo se u sobe, a domaćini su nam već pripremili večeru. U dom je stigla i jedna skupina stranih turista na motorima te su neki od nas ponovili engleski u stvarnoj situaciji. Nakon večere malo smo se družili te pošli na spavanje. Ujutro nakon obilnog doručka smo šetali okolicom doma i brzo nam je stiglo vrijeme za polazak. Nakon srdačnog pozdravljanja s domaćinima krenuli smo dalje. Na putu do Knina stali smo na hidroelektrani Peruča i Peručkom jezeru, a zatim smo otišli do slapa Krčić ispod kojega se nalazi izvor rijeke Krke. Taj je slap visok sedamnaest metar i pun je vode te su učenici koji mu se približe u kratko vrijeme mokri od vodenih kapljica koje nastaju silinom vode. Nakon kratkog razgledavanja slapa krenuli smo prema centu Knina gdje nas je dočekala gospođa i povela nas u razgledavanje tvrđave. U tvrđavi smo vidjeli stari dio gdje su živjeli Hrvatski narodni vladari, mjesto na kojemu je dr. Franjo Tuđman poljubio hrvatsku zastavu 6. kolovoza 1995 te arheološki muzej. Sa tvrđave se pružao prekrasan pogled na grad Knin i slap Krčić, a sa druge strane na kanjon rijeke Krke. Nakon razgledavanja spustili smo se u grad na ručak. Kratko smo se odmorili i nastavili prema Koprivnici. Usput smo stali u Korenici gdje smo vidjeli žive medvjede, jelene, srne, divokoze i druge životinje. Slijedilo je stajanje u Karlovcu u McDonald'su kojemu smo se obradovali i uživali u hrani, a zatim smo nastavili prema Koprivnice u koju smo stigli oko 21 sat. Ovaj nas je izlet oduševio brojnim znamenitostima i ljepotama koje smo vidjeli te se radujemo novim izletima Mladih planinara.

Pogledajte fotogaleriju!

Lukecija Slobođanac, 8. razred i