Ukupno: 2026210
Planinarski izlet na Velebit, 29. i 30. travnja 2017.
Autor: Snježana Mihočka, 9. 5. 2017.

Skupili smo se u ranim jutarnjim satima na ugibalištu pokraj škole.  Neispavani, ali uzbuđeni, krenuli smo prema Karlovcu. Oko 9 sati došli smo u Aquarijum. Dok smo čekali da se pokrenu pumpe u akvarijima vodič nam je govorio o gradu Karlovcu koji leži na četiri rijeke - Kupi, Korani, Mrežnici i Dobri, prirodnim ljepotama tih rijeka i živim bićima u njima.

U Aquarijumu se nalazi desetak akvarija koji predstavljaju tok rijeke te su u svakome pojedine ribe ovisno o njihovom prirodnom mjestu življenja. U akvarijima je zastupljeno oko 100 vrsta riba, odnosno oko 5000 jedinki riba s time da ih je oko 40 endema. Oduševljenje je bilo velikoko. Nastavili smo putovanje prema Perušiću te do špiljskog parka Grabovača. U špilju nas je poveo vodič koji nas je upozorio na veliku količinu vode i hladnoću te veliki broj skliskih stepenica. Špilja je u prošlosti bila rijeka ponornica koja je skrenula svoj tok. Nismo prošli cijelu špilju, ali dio koji smo vidjeli nas je očarao svojim stalaktitima i stalagmitima. Nakon špilje i igranja na dječjem igralištu krenuli smo prema Baškim Oštarijama. Predivna poučna staza Terezijana i pogled na Jadransko more koje je bilo modre boje te oduševljenje bijelim Pagom ispunilo je naša srca oduševljenjem. Osjetili smo što znači bura i kakvu ona ima snagu. Planinarili smo po planinskoj bukovoj šumi, a kasnije po kamenitoj cesti koja je u prošlosti služila za promet između Gospića i Karlobaga. Nakon dva sata šetnje stigli smo do autobusa koji nas je odvezao do planinarskog doma Prpa. Smjestili smo se u kućice, razgledali prirodu i družili se do večere. Za večeru smo imali kobasice,  razne namaze te kruh i mlijeko. Obilno smo večerali te se igrali balotama, lovice, skrivača, istraživača i drugih nama zanimljivih igara, a u kasne sate smo otišli na spavanje u svoje vreće.

Sljedeći dan smo bili smrznuti jer je čitavo vrijeme bura puhala, a noć je bila hladna. Nakon razbuđivanja smo spremali i čistili svoje kućice i svoje stvari. Doručak je bio gotov pa smo se obilno najeli hrenovki, namaza te kruha i mlijeka. Domaćin Prpa nas je poveo po Velebitu do svoje kućice na vrhu planine u kojoj živi sam. Bili smo već iscrpljeni, ali smo šutke planinarili. Napokon smo stigli na vrh s kojega se pružao predivan pogled na more i brojne otoke srednjeg Jadrana. Zajedničko fotografiranje, odmor i polazak prema spomeniku graditeljima Terezijane kojega zovemo Kubus. I ovdje je puhao jaki vjetar, ali još smo jednom imali predivan pogled na otoke kojime smo bili očarani zbog ljepote. Stvari smo stavili u bus te smo krenuli prema Turnju do Muzeja Domovniskom ratu. U busu su neki zaspali, a ostali su se zabavljali. U muzeju smo vidjeli raznu ratnu tehniku iz vremena rata – tenkove, avion, topove, oklopnjake i drugo. Sljedeća postaja bio je stari grad Dubovac o kojemu nam je vodička ispričala te smo se popeli na kulu s koje se vidio čitavi grad Karlovac. Izlet smo završili posjetom McDonald`su u kojemu smo se najeli te smo krenuli kući. Umorni smo došli u Koprivnicu oko 19 sati, ali sretni što ćemo se vratiti toplim krevetima.

Klara Maruševec 8.c