« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021197
Mladi povjesničari
Sjećanje na HEROJSKI GRAD I HEROJSKO SELO
Autor: Snježana Mihočka, 22. 11. 2016.

Naša je škola 18. studenog ove godine obilježila Dan sjećanja na žrtvu Vukovara prigodnim programom pod nazivom „25 godina sjećanja na Vukovar i Škabrnju“.

Događanja su započela već nekoliko dana prije. Učiteljica Tijana Martić u predvorju škole postavila  je  izložbu  učeničkih radova iz tehničke kulture na temu Vukovara, a na školskom radiju slušali smo domoljubne pjesme koje je odabrala učiteljica Sanja Antolić.

U petak, 18.studenoga svečanost je započela u 17,30 paljenjem svijeća na igralištu škole. Velik dio učenika 8-ih razreda donio je lampaše od kojih smo oblikovali simbol masovnih grobnica sa golubicom slomljene glave u sredini. Time smo povezali Vukovar i Škabrnju, ali i sva ostala mjesta stradanja u Domovinskom ratu.

Nastavili smo priredbom u školskoj dvorani. Program je bio namijenjen učenicima osmih razreda, ali i svim zainteresiranima. Posebno nam je drago što su se pozivu odazvali predstavnici  Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, naši predavači, istaknuti hrvatski branitelji Darko Kereša i Robert  Vulić te tajnik Udruge Damir Vuković s kojima škola surađuje na projektu „Promicanje vrijednosti Domovinskog rata u školama Koprivničko-križevačke županije“. Bilo je lijepo vidjeti  i 10-ak učenika bivših 8-ih razreda, danas srednjoškolaca i gimnazijalaca, koji su  željeli vidjeti što smo ove godine pripremili.

U dvorani škole program je započeo pjesmom„Od stoljeća sedmog“ u izvedbi vjeroučiteljice s.Donate Gravić i učenika Šimuna  Benedikta Kopričanca u glazbenoj pratnji učitelja Mihaela Kivača, a na platnu su se izmjenjivale slikei  ličnosti  iz hrvatske povijesti koje je pripremila učiteljica Mirna Kovačić.

Učenica 8.d razreda Ana Marija Galić recitirala je vlastitu pjesmu „Svijeća za Vukovar“ (mentorica  Marija Sinjeri) nakon čega smo minutom šutnje odali počast svim stradalnicima Domovinskog rata.

Program je nastavljen prezentacijom o svim ljepotama Vukovara i  Škabrnje, njihovim ljudima i običajima  koju je s učenicima  osmislila učiteljica Dubravka Vajdić Kolarić uz prezentiranje učenika 7-ih razreda, članova „Mladih geografa“  Patricije Bačani, Patricije Jagarinec, Petra Grubića i Jane Nakić.

Nakon tih lijepih slika došla je 1991. i Domovinski rat. Prezentacije o stradanjima Vukovara i Škabrnje pripremili su učenici 8-ih razreda, „Mladi povijesničari“ uz pomoć nastavnice Jasminke Fanuko-Polančec . Gabrijela Cvitić, Leonarda Sermek i Filip Vodopija odveli su nas u herojski grad Vukovar, a Lea Jakopčin, Luka Kuzmić i Karla Laloš u herojsko selo Škabrnju te upoznali sve prisutne sa ratnim strahotama, zločinima i  žrtvama koje su se tamo dogodile.

Naša časna, s.Donata Gravić (inače rođena Škabrnjanka) i učenice Karla Filipić, Lara Hodalić i Anja Matovina dirljivom prezentacijom pod nazivom „Ajme Gospe štoj ovo“  pokazali su osjećaje Škabrnjana izazvane uništavanjem vjerskih objekata za vrijeme srpske okupacije sela.

Učenici  Šimun Benedikt Kopričanec i Dunja Međurečan, uz pomoć vjeroučitelja Saše Špoljarića podsjetili su nas kako je „Krunica u Domovinskom ratu“  bila oko vrata gotovo svakom branitelju i davala dodatnu snagu da izdrži i bori se za svoju Domovinu.

Između navedenih točaka  izmjenjivale su se  interpretacije stihova učenica  5-og i 8-og razreda, a pripremale su ih Sanja Kapusta i Martina Andrašić, voditeljice „Scensko-recitatorskih skupina“ .

Tako smo kroz recital čuli stihove:  „Vukovar je moj svijet“  koji  su s puno emocija izvele Lara Horvat, Lorna Vugrinec,  Marija Klarić, Patricija Mihoci i Hana Švelec , te   „Oj Škabrnjo, Vukovar te zove“ u izvedbi  Irene Falat, Martine Šestanj i Angeline Vusić.

Pjesmu  „Škabrnja“ krasnoslovile su Domenika Božić i Vita Premec, a  pjesmu „Hrvatska“  Ema Šalamon.

Program  je završio  pjesmom „To je tvoja zemlja“ u izvedbi školskog pjevačkog zbora a na platnu su se izmjenjivale slike prekrasnih krajolika  Lijepe naše prema izboru Mirne Kovačić.

Učenicima i svima prisutnima na kraju su se obratili ravnateljica Sanja Prelogović i brigadir Darko Kereša . Njihove pohvalne riječi o vrijednostima koje na ovaj način usađujemo mladim naraštajima, svakako su motiv da nastavimo tradiciju obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar.

Cijeli program su pratili i zabilježili učenici „Foto“ i  „Snimateljske grupe“ koje vodi učiteljica Anja Ćosić. Realizaciji programa pridonijeli su još učiteljica Snježana Mihočka, knjižničarka Nikolina Sabolić te učitelji Matija Rušak  i Darko Markić kao i naše tehničko osoblje.

Jasminka Fanuko-Polančec, prof.