« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021169
Mladi povjesničari
Dan posvećen žrtvi Vukovara i Škabrnje
Autor: Snježana Mihočka, 21. 11. 2018.

Ovogodišnje obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara odvijalo se  16. studenoga 2018. u obliku projektne nastave za osme razrede.

Tim povodom  satove povijesti održao je Robert Vulić, član Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Koprivničko-križevačke županije i  jedan od Prvih hrvatskih redarstvenika koji već tradicionalno ovom prigodom posjećuje našu školu.

Naime, u okviru županijskog projekta  „Promicanje vrijednosti Domovinskog rata“  već nekoliko godina, kao predavači, na škole dolaze hrvatski branitelji pa je tako gosp. Vulić govorio osmašima  o Domovinskom ratu, doprinosu našeg kraja obrani Domovine, ali i bitki za Vukovar. Na kraju svakog sata čitao je učenicima svjedočanstva  iz knjige „GRAD JE BIO META: BOLNICA, DOM UMIROVLJENIKA…“ koja govori o agresiji Srbije i JNA na Hrvatsku i okupaciji Vukovara 1991.

Učenici su vrlo koncentrirano i zainteresirano slušali njegovo izlaganje, odgovarali na pitanja, ali ih i postavljali.

Toga su dana osmi razredi još imali satove hrvatskoga jezika, geografije i glazbene kulture – posvećene temama o Vukovaru. Peti sat svi su imali SRO te su od mnoštva lampaša, na školskom igralištu, oblikovali veliku svijeću koju smo posvetili stradanju Vukovara i Škabrnje.

Paljenju svijeća priključili su se i učenici ostalih razreda, učitelji, roditelji, naš gost predavač Robert Vulić te sudionici Županijskog stručnog vijeća iz građanskog odgoja i obrazovanja u čije ime je svijeću upalila gospođa Loreana Selišek Butina iz Agencije za odgoj i obrazovanje, a prisutnima se obratila ravnateljica Sanja Prelogović  koja je pozvala na minutu šutnje u počast svim stradalima u Domovinskom ratu.

Nakon paljenja svijeća započeo je program u školskoj dvorani pod nazivom „Bili smo u Vukovaru…“ inspiriran dvodnevnom terenskom nastavom namijenjenom učenicima svih osmih razreda u RH.

Tako su osmaši na temelju svega što su vidjeli i naučili u Vukovaru, ali i dodatnog istraživanja , pripremili završnu priredbu na kojoj su prezentirali rezultate svoga rada što je i bio cilj projektne nastave.

Iz povijesti su istraživali samu Bitku za Vukovar i memorijalna područja koja smo posjetili . Iz geografije su obrađivali sadašnjost tj. što još možemo vidjeti i doživjeti u Vukovaru. Na satovima hrvatskog jezika do izražaja je došla njihova kreativnost te su pisali pjesme i pisma Vukovaru. Sat glazbene kulture bio je posvećen domoljubnim pjesmama. Tema iz vjeronauka bila je crkva Sv. Filipa i Jakova. Neizostavan dio su i  radovi iz likovne i tehničke kulture među kojima uvijek dominira vukovarski Vodotoranj.

Svakako ni ovaj put nismo zaboravili  na Škabrnju te smo se prisjetili najtužnijeg dana u povijesti tog mirnog ravnokotarskog sela .

Sve je to rezultiralo prigodnim programom u kojem su se izmjenjivala učenička izlaganja popraćena prezentacijama ili video uradcima, a dio učenika je pokazao i svoju umjetničku crtu glazbenim izvedbama uz zvuke tamburice i krasnoslovom vlastitih pjesama i pisama Vukovaru. Uz učenike i učitelje svakako je bilo jako lijepo vidjeti i roditelje koji su došli podržati svoju djecu i pridružiti nam se u odavanju počasti  Gradu heroju.

Na samom kraju programa gospodin Vulić je školi poklonio knjigu „Grad je bio meta“ koju svi zainteresirani mogu pronaći u školskoj knjižnici.

Jasminka Fanuko- Polančec