« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021155
Druženje s prijateljskom školom Olge Meglič u Ptuju
Autor: Snježana Mihočka, 31. 3. 2017.

Učenici 6. d razreda u pratnji ravnateljice Sanje Prelogović, razrednice Ane Mihac Kovačic i knjižničarke Nikoline Sabolić posjetili su prijateljsku Osnovnu školu Olge Meglič u Ptuju, partnersku školu u međunarodom projektu poticanja čitanja „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“.

Posjetom partnerskoj školi ostvarili smo ciljeve i ishode ovoga projekta te slovenskim učenicima prikazali rezultate jednogodišnjeg rada na projektu. Susret hrvatskih i slovenskih učenika, predstavljanje projekta i kreativno-likovna radionica održani su u školskoj knjižnici škole Olge Meglič. Budući da su ciljevi ovoga projekta poticanje čitanja izvan školske lektire, upoznavanje književnosti i kulture drugog naroda, istraživanje i upoznavanje mjesta partnerske škole, primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u samostalnim radovima, naši učenici 6.d razreda predstavili su slovenskim vršnjacima, njihovoj ravnateljici, knjižničarki i učiteljicama rezultate svoga rada na projektu: plakat o kulturno-povijesnim znamenitostima grada Ptuja, plakat o sličnostima i razlikama između OŠ Olge Meglič i OŠ „Đuro Ester“, prikazali su ppt prezentaciju o pročitanom romanu Družina Sinjega galeba slovenskog pisca Tone Seliškara te online slikovnicu koju su izradili na temelju romana. Na kraju su prikazali video-uradak o radu na projektu. Nakon predstavljanja projekta, učenici su se rasporedili u mješovite skupine te u zajedničkoj kreativnoj radionici izrađivali straničnike.

Slijedio je zajednički obilazak gradske povijesne jezgre pod vodstvom knjižničarke i učiteljice iz škole Olge Meglič. Učenici su razgledali najznačajnije kulturno-povijesne spomenike grada Ptuja o kojima su istraživali na internetu – stari grad - dvorac i dvorski kompleks, Gradski toranj, Orfejev spomenik, Crkvu sv. Juraja, Minoritski samostan, kazalište, gradsku vijećnicu, najstariju kuću u Ptuju i fotografirali se na jednom od mnogih mostova preko rijeke Drave na kojoj leži grad Ptuj.

Po povratku u školu slijedio je ručak i obilazak škole Olge Meglič. Učenici su razgledali učionice, sportsku dvoranu, dvoranu za penjanje, igralište.

Na povratku u Hrvatsku kratko smo posjetili i grad Varaždin.

Zadovoljstvo učenika provedenim aktivnostima i ostvarenim ciljevima, stečena znanja, pozitivni dojmovi i iskustva zajedničkog druženja s učenicima prijateljske škole poticaj su da nastavimo provoditi ovaj projekt koji doprinosi učvršćivanju suradnje između naših škola koje svoje prijateljstvo njeguju već 35 godina.

Knjižničarka Nikolina Sabolić