Ukupno: 2026205
U ritmu odrastanja - Naše učenice u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2019.
Autor: Snježana Mihočka, 15. 1. 2020.

U Mjesecu hrvatske knjige učenice naše Škole Hana Bijelić, Hana Pelesk i Lucija Turk sudjelovale su u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2019. Tema ovogodišnjeg kviza bila je Ritam odrastanja. Natjecanje je organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja od 4. do 8. razreda. Ove godine u kvizu su se čitali romani suvremenih književnica koji tematiziraju probleme s kojima se mladi susreću tijekom odrastanja.

Roman Ljeto na jezeru Čiču Jasminke Tihi-Stepanić otvara situacija u kojoj preplašena Lucija traži brata koji je nestao iz kuće, usred oluje praćene velikom grmljavinom. Ona ga je na rubu ceste, mokrog i promrzlog, bio je krenuo pronaći mamu koja mu je  nedostajala. Zebnja koja se Luciji tada uvukla u srce i „širila po tijelu kao bockavo inje“ ostat će zauvijek zapamćena.

Drugačija, roman Ivane Guljašević Kuman progovara o mladoj crnkinji koja dolazi živjeti u malo mjesto u Hrvatskoj. Ona je došla iz Konga, a put koji je prošla, neriješeni odnosi u obitelji udomitelja, odnosi s vršnjacima u novoj školi, pričaju priču o susretu dvaju svjetova od kojih nijedan nije nužno ni crn ni bijel.

Roman Eva, mala žena Vlaste Golub govori o četrnaestogodišnjakinji Evi koja sa samohranom majkom živi u sivoj zapuštenoj zgradi periferijskog kvarta jednog provincijskog gradića. Malena disfunkcionalna obitelj (majka nakon suprugove smrti boluje od teškog oblika depresije) pokušava pronaći trenutke dostojnog života.

Na naše je učenice najjači utisak ostavio potresni roman Ljeto na jezeru Čiču, autorice Jasminke Tihi-Stepanić, koja je postala nezaobilazno ime kada se govori o hrvatskoj književnosti za mlade. Upravo ovaj je roman autorici donio počasno mjesto na listi IBBY-ja i uvrstio našu spisateljicu među nabolje pisce za mlade u svijetu.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja tradicionalno se provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a već više od 20 godina organiziraju ga Knjižnice grada Zagreba – Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.

Ema Rak, 7.a