Ukupno: 2026252
Započeo projekt Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja s prijateljskom školom Olge Meglič iz Ptuja
Autor: Snježana Mihočka, 4. 5. 2021.

Učenici 4.b razreda naše škole s učiteljicom Dijanom Veh i knjižničarkom Nikolinom Sabolić surađivat će s učenicima 5.a razreda OŠ Olge Meglič Ptuj, njihovom učiteljicom Simonom Truntič i knjižničarkom Alenkom Kandrič na projektu Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja.

Prvi sat provođenja projekta u 4.b razredu protekao je u igri rješavanja zagonetki, odgonetavanja kodova i šifri uz pomoć knjiga, kako bi se otkrilo mjesto na kojem se unutar učionice skriva ključić koji otključava lokot tajanstvenog ruksaka. Nakon zanimljive natjecateljske igre učenici su otključali ruksake u kojima su pronašli slatki poklon iznenađenja i knjigu slovenskog autora koju će čitati u sklopu projekta.

Naši će učenici ove godine čitati knjigu Kako je Oskar postao detektiv slovenskog autora Andreja Rozmana Roze, dok će učenici iz Slovenije čitati priču Ogledalce hrvatskog pisca Grigora Viteza. Nakon čitanja izradit će stvaralačke radove na temelju priča, istražiti povijesne, prirodne i kulturne znamenitosti Slovenije i Ptuja i druge teme vezane uz knjigu te prikazati svoj rad u obliku plakata, prezentacije, stripa. Pripremit će i kratak scenski program. Budući da se ove godine ne mogu susresti uživo, snimit će video sa svojim radovima i aktivnostima koji će poslati partnerskoj školi Olge Meglič. Na taj način će s vršnjacima iz Slovenije razmijeniti rezultate svojih istraživanja i rada na projektu.

Knjižničarka Nikolina Sabolić