« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021131
Događanja u knjižnici

Književni susret s Jaminkom Tihi-Stepanić na županijskom natjecanju „Čitanjem do zvijezda“
Autor: Snježana Mihočka, 27. 2. 2013.

Prisustvujući županijskom natjecanju u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“, održanom 24. siječnja u OŠ „Braća Radić“, osvojile smo 2. mjesto i družile se s Jasminkom Tihi-Stepanić, autoricom popularnog romana za mlade „Imaš fejs?.“

Na nagovor nastavnice hrvatskoga jezika Sanje Antolić odlučile smo sudjelovati u natjecanju „Čitanjem do zvijezda“, koje se provodi na temelju četiriju pročitanih knjiga. Naša školska knjižničarka Nikolina Sabolić upoznala nas je s pravilima natjecanja, a naslovi ovogodišnjih predloženih romana „Maturalac“ Branke Primorac, „Twist na bazenu“ Jadranka Bitenca, „Imaš fejs?“ Jasminke Tihi-Stepanić i „Tajni leksikon“ Želimira Hercigonje odmah su nas zainteresirali za čitanje. Za natjecanje nas je pripremala knjižničarka koja je zajedno s nama čitala knjige i s kojom smo razgovarale o svakom pročitanom romanu, pridajući pozornost detaljima i nepoznatim riječima koje bi se mogle pojaviti u testu. Nakon što smo uspješno prošle na školskoj razini natjecanja, slijedilo je županijsko natjecanje u Osnovnoj školi „Braća Radić“ na kojem smo sudjelovale kao ekipa. Uzbuđenje je bilo veliko. Za podršku tu je bila naša knjižničarka koja nas je dopratila na natjecanje. Veselilo nas je što ćemo upoznati književnicu Jasminku Tihi-Stepanić, autoricu popularnog romana za mlade „Imaš fejs“. Dok smo čekali rezultate pisanog testa, u knjižnici škole domaćina birali smo najbolji plakat na temu ovoga romana, a potom nam se pridružila i književnica. Čim je ušla, prostor se ispunio njezinom vedrinom i osobnošću. Bio nam je to najbolji književni susret dosada.  Autoričina jednostavnost, pristupačnost i otvorenost potaknula nas je da ju obasipamo pitanjima na koja nam je rado odgovarala. Najviše nas je zanimalo odakle je crpila ideje za pisanje svoga prvoga romana, koji je odmah osvojio mlade čitatelje i ovjenčao se književnom nagradom „Mato Lovrak“ za najbolji roman za mlade u 2011. godini. Književnica nam je govorila o svom pisanju i osvojenim nagradama te ispričala kako je iz kratke priče, koju je htjela objaviti u Modroj lasti, nastao roman „Imaš fejs?“. U tom romanu se toliko raspisala da ga je prije objavljivanja bilo potrebno kratiti, ali izbačeni dijelovi nisu završili u košu, nego su poslužili za novu zbirku priča koja će uskoro ugledati svjetlo dana. Zanimljivo nam je bilo i to što su neki likovi iz romana inspirirani stvarnim osobama iz autoričina života i događajima u školi u kojoj radi kao učiteljica hrvatskoga jezika. Govorila nam je i o svojoj velikoj ljubavi prema književnosti te istaknula kako su književna djela koja čitamo kao školsku lektiru, iako nama mladima nisu baš zanimljiva, stup na kojem počiva suvremena književnost, imaju neprolaznu vrijednost i bez njih se ne bi moglo govoriti o književnosti kao umjetnosti. Prenijela nam je i svoja iskustva na društvenim mrežama te nas potaknula na kritičko razmišljanje o važnosti facebooka u našem životu. Zaželjela nam je da se više družimo u realnoj nego u virtualnoj stvarnosti, jer prijatelji na fejsu nam zapravo nisu pravi prijatelji. Prijateljstvo ne čine smajlići i skraćenice ispisane na ekranu računala, već zajedničko provođenje vremena, tople prijateljske riječi, prijateljski zagrljaj, međusobno pomaganje i zajednički proživljeni trenuci. Veselimo se njezinom novom romanu „Bacit ću ti kompjuter kroz prozor!“.

Osvojeno 2. mjesto na županijskoj razini veliki nam je poticaj da se i sljedeće godine uključimo u ovo natjecanje u želji za još boljim rezultatima i nadi da ćemo stići do regionalne razine. Ovo divno iskustvo pokazalo nam je kako čitanje može biti zanimljivo i zabavno. Pridružite nam se i vi!

Magdalena Arko, Kaltrina Stajku i Lea Kotur, 7. b

Događanja u knjižnici