2018-06-05 22:45:19

ŠESTAŠI OSVAJAJU VELEBIT

29. svibnja 2018.g. šesti su razredi naše škole sudjelovali na terenskoj nastavi na području Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Na hitrim su kotačima autobusa 94 učenika šestih razreda, uz budno oko svojih učitelja Mirne Kovačić, Darka Markića, Vesne Hižman Perošić, Ana-Marije Gončar, Sanje Antolić, Jasminke Fanuko-Polančec i pomoćnika u nastavi Dejana Radovanovića napustili našu Koprivnicu.

101 član velebitske ekspedicije uputio se prema Krasnom, edukacijskom i informacijskom centru za posjetitelje Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Krasno je mjesto bez ijednog nezaposlenog stanovnika, a lokalno stanovništvo živi od poljoprivrede, drvne industrije  i turizma.

 

Najveći izazov terenske nastave bio je uspon na Zavižan dvama 13 metara dugačkim autobusima. Do najviše točke našega puta vozili smo se uskom i uglavnom neasfaltiranom šumskom cestom. Pratila nas je gusta šuma smreke i jele, osvježavajuć planinski zrak i poneka nakupina snijega sakrivena među drvećem. Pomisao na moguć susret s jednom od tri velike zvijeri Gorske Hrvatske, vukom, risom ili medvjedom, intrigirala je i učenike i pratnju.

Na 1594 metara nadmorske visine smješten je Planinarski dom Zavižan, najstarija visinska meteorološka postaja u Hrvatskoj, osnovana 1953. godine. Posao meteorologa na ovoj postaji već tri generacije obavljaju članovi obitelji Vukušić, koji su ujedno i domari planinarskog doma. Popeli smo se planinarskom stazom na vrh Zavižanska kosa, gdje se otvorio prekrasan pogled na kvarnerske otoke i Liku. Otvorila se i prilika za neizostavne selfije.

Ispred doma smo razgledali različite mjerne instrumente pomoću kojih se svakodnevno mjere atmosferske pojave. Zavirili smo u Velebitski botanički vrt, te uživali u netaknutoj prirodi, travnjacima između strmih vrhova protkanih s tisućama žutih i plavih cvjetova.

 

Nakon uživanja u nacionalnom parku spustili smo se natrag u Krasno. U modernom, multimedijalnom muzeju „Kuća Velebita“ saznali smo mnogo o klimi, biljnim i životinjskim vrstama i staništima, kulturnoj baštini, geologiji i podzemlju Sjevernog Velebita. Naglasak je stavljen na duboke jame kao na posebnu osobitost Parka. Upoznali smo se s procesom nastanka jama, povijesti i tehnikama njihova istraživanja, a dobili smo uvid i u specifičan životinjski svijet podzemlja. Osobita atrakcija muzejskog postava je iskustvo ulaska u jamu kroz poseban „lift", te virtualna šetnja Velebitom pomoću VR naočala.

 

Put nas je dalje odveo u Kuterevo. Posjetili smo  Utočište za medvjediće kojim upravlja volonterska „Velebitska udruga Kuterevo“. U utočištu su smješteni  medvjedići koji su nesretnim slučajem, ili uslijed krivolova, odvojeni od majke u dobi kad su premaleni za samostalan život. Takvi mladunci, koje su  othranili ljudi, ne uspijevaju razviti znanja i vještine potrebne za samostalan život. Iz tog razloga oni  nikad ne odlaze u svoja prirodna staništa nego ostaju u utočištu  do kraja. Ovo je zasad jedinstven projekt ovakve vrste u svijetu.

 

Prepuni dojmova, pomalo iscrpljeni no zadovoljni provedenim danom u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit krenuli smo prema Koprivnici uz pjesmu, šale i neka nova prijateljstva. 

Mirna Kovačić, prof.

 

Galeriju fotografija pogledajte u nastavku:

http://os-gjuro-ester-koprivnica.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=200

 

 

 


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica